9/9

Historia studia DC, giganta popkultury

22/09/2022
Marek jknkj

Fani popkultury przeważnie mają swoje ulubione postaci. Każdy z nich kiedyś zaczynał swoją przygodę z popkulturą, dla wielu odkrywanie tego świata miało swój początek w dzieciństwie. Którego bohatera najczęściej poznawaliśmy na tym etapie życia? Niejedna osoba odpowie – Batmana. Nie powinno to dziwić, gdyż filmowy i serialowy Batman jest z nami już od lat 40. XX wieku i mogliśmy oglądać liczne adaptacje aktorskie lub animowane opowieści o tym superbohaterze. Za produkcjami o Batmanie stoi gigant rynku popkulturowego, czyli studio DC Comics. Jaka jest jego historia i czym właściwie jest uniwersum DC? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. 

Początki DC

Choć znamy tę organizację pod skrótem „DC”, jej pełna nazwa to Detective Comics. DC powstało w pierwszej połowie XX wieku – założono je w 1934 roku, a oficjalnie zaczęło swoją działalność w roku 1937. To wtedy po raz pierwszy zaczęły się pojawiać komiksy z Supermanem i Batmanem. Pierwsza z tych postaci została stworzona w 1938 roku przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela, z kolei Batman powstał dzięki Bobowi Kane’owi i Billowi Fingerowi w 1939 roku.

Te daty obrazują, jak wieloletnie doświadczenie na rynku komiksowym ma studio DC. Pierwsze tomy były wydawane w serii „Detective Comics”, która do dziś jest jedną z najistotniejszych kolekcji emitowanych przez DC. Początkowo seria ta była odnogą wydawnictwa New Comics, ale rekordowa sprzedaż zeszytów o Supermanie w 1938 roku i Batmanie w 1939 roku przekonała organizację, że powinni zainwestować w komiks superbohaterski. Właśnie dzięki sukcesom tomów New Comics zarząd wydawnictwa poczuł się zmotywowany do zainwestowania w eksperymentalną serię Detective Comics. Jak widzimy dzisiaj, ta kontynuowana przez dziesięciolecia inwestycja opłaca się i zwraca z nadwyżką.

Historia wydawnictwa, które stało się studiem filmowym

Skoro DC Comic to wydawnictwo, w jaki sposób związało się z produkcją filmów? Wielu twórców chciało wykonać adaptację komiksów i przenieść bestsellerowe publikacje na srebrny ekran. Historie superbohaterów pobudzają wyobraźnię, a dziś wiemy, że jak mało które opowieści, fabuły superbohaterskich opowieści pozwalają na stworzenie niezwykle efektownych dzieł. 

Już w latach 40. XX wieku publiczność mogła oglądać ekranizacje perypetii superbohaterów DC. Być może zaskoczy Was informacja, że pierwszy serial telewizyjny opowiadał o przygodach Captain Marvel. Kim była ta postać? Dziś znamy go głównie jako Shazama, którego w najnowszej ekranizacji pełnometrażowej zagrał Zachary Levi. Jednak pierwszym Kapitanem Marvelem w 1941 roku został Tom Tyler. 

W późniejszych dekadach różne studia filmowe realizowały adaptacje i ekranizacje przygód superbohaterów DC: Columbia Pictures, 20th Century Fox, a nawet sam Departament Skarbu USA zdecydowali się na produkcje tego typu. Wszystko to zostało zjednoczone w połowie lat 90. XX wieku, kiedy filmowy gigant, Warner Bros, wykupił DC Comics. To wtedy powstały jedne z najbardziej popularnych adaptacji przygód postaci z uniwersum DC.

DCU i DCUE - największy rywal MCU

Choć obecnie MCU i DC są największymi producentami filmów superbohaterskich, a niektórzy wspominają, że obecnie MCU dominuje na rynku, DC ma w zanadrzu bogatą i wieloletnią historię wkładu w gatunek superhero

W latach 90. XX wieku na dobre ruszyła produkcja historii spod szyldu DCU, czyli DC Universe – choć warto zaznaczyć, że pierwszy film powstały przy współpracy z Warner Bros to „Batman” Tima Burtona z 1989 roku. Abstrakcyjna wyobraźnia nietuzinkowego reżysera pozwoliła na wykreowanie niesamowitego świata Batmana. Burton namówił do udziału samego Michaela Keatona i Jacka Nicholsona, aby zagrali role Batmana i Jokera. 

DCU to także kultowa trylogia reżyserii Christophera Nolana, bez której trudno wyobrazić sobie aktualną pozycję studia na rynku filmowym. Pierwsza część, „Batman: Początek” pojawiła się w 2005 roku i to właśnie wtedy mogliśmy zobaczyć Christiana Bale’a w roli Bruce’a Wayne’a. Hitowy sequel, „Mroczny Rycerz”, przyniósł Heathowi Ledgerowi Oscara za fenomenalną rolę drugoplanową Jokera. 

Dziś obserwujemy rozwój najnowszego segmentu studia DC, czyli DCUE – DC Extended Universe. Powstało jako odpowiedź na zapotrzebowanie nowych form dla filmów ze studia Detective Comics. DCUE zapoczątkowała w 2013 roku premiera „Człowieka ze stali”, rebootu origin story Supermana.

W nadchodzących latach możemy spodziewać się kolejnych ciekawych produkcji spod szyldu DCU, takich jak sequel „Legionu Samobójców”, „Birds of Prey” czy sequelu „Wonder Woman”. 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię