9/9

Problem trzech ciał Netflix: kiedy 2. sezon?

02/05/2024
Marek jknkj

Problem trzech ciał – czy będzie 2. sezon?

„Problem trzech ciał” to jeden z największych hitów Netflixa ostatnich miesięcy. Ten serial science fiction wbija w fotel od pierwszych minut, zadaje ważne pytania o przyszłość ludzkości i… pozostawia z uczuciem niedosytu. W końcu ta historia dopiero się zaczęła. A zatem kiedy premiera 2 sezonu „Problemu trzech ciał”? Czego można się spodziewać? Oto, co już wiemy.

„Problem trzech ciał” – co to za serial?

„Problem trzech ciał” to produkcja Netflixa, na którą z niecierpliwością czekała całkiem spora grupa fanów popkultury. 

Z jednej strony ekscytowali się czytelnicy trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” autorstwa Cixin Liu. Ten cykl powieści przez wielu jest uznawany za najlepsze „hard science fiction” w historii

Z drugiej strony zaintrygowane były osoby, które cenią showrunnerów tego tytułu. Są nimi David Benioff oraz D.B. Weiss. Tak, tak! Ci sami, którzy byli odpowiedzialni za serialową „Grę o tron”. I chociaż końcówka produkcji HBO zawiodła na całej linii (my nadal mamy ciarki żenady na myśl o 8. sezonie historii z Westeros…), to dopóki panowie Benioff i Weiss pracowali na materiale już napisanym przez autora powieści, było świetnie

Jak zatem wypadł serial Netflixa w tych dwóch kontekstach? To zdecydowanie pozycja warta obejrzenia. Chociaż nie jest wolna od wad, fani fantastyki naukowej będą się doskonale bawić, oglądając 8 odcinków 1. sezonu. Uwaga! To jedna z tych produkcji, które dość łatwo „pochłania się w całości”. Jeśli więc jeszcze nie miałeś okazji jej oglądać – lepiej zaplanuj to na weekend niż na leniwy wieczór po pracy. Może się skończyć na zarwaniu nocy!

Ciekawostka! W „Problemie trzech ciał” pojawia się wielu aktorów dobrze znanych z „Gry o tron”. To m.in. Liam Cunningham, Jonathan Pryce czy John Bradley. Natomiast fani uniwersum Marvela szybko rozpoznają Benedicta Wonga, znanego m.in. z serii o Dr. Strange’u.

Czytaj też: 6 produkcji z multiwersum, które warto zobaczyć

Na jakiej podstawie powstał „Problem trzech ciał”? Książki

Już wiesz, że „Problem trzech ciał” stanowi (dość luźną) adaptację powieści chińskiego autora, Cixin Liu. Scenarzyści produkcji wzięli na tapet trzy książki: „Problem trzech ciał”, „Głęboki las” oraz „Koniec śmierci”, które tworzą cykl „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”.

  • Ta seria rozgrywa się na przestrzeni ponad 400 lat (!) – począwszy od czasów chińskiej rewolucji kulturalnej, aż po daleką przyszłość – i opowiada o walce o przetrwanie, którą ludzkość toczy w obliczu zbliżającej się konfrontacji z obcą rasą z kosmosu.
  • Fabuła książkowej wersji „Problemu trzech ciał” i jej kontynuacji rozgrywa się niemal w całości w Chinach, w przeciwieństwie do tej z serialu Netflixa. Tam większość akcji toczy się w Wielkiej Brytanii, a do Chin prowadzą jedynie fragmenty odnoszące się do przeszłości. Inaczej też są „rozpisani” jej bohaterowie – jedna kluczowa postać z książki tu jest „rozdzielona” na kilka osób.
  • Powieści Liu Cixina zdobyły najbardziej prestiżowe nagrody literackie. Pisarz jest pierwszym nieanglojęzycznym autorem, który uzyskał Nagrodę Hugo (właśnie za „Problem trzech ciał”).
  • Książki z serii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” są naszpikowane teoriami naukowymi i eksplorują tematy związane z miejscem człowieka w Kosmosie, prawami fizyki (w tym fizyki kwantowej), podróży międzygwiezdnych, hibernacji, a także te związane z ekologią i moralnością. To niezwykle kompleksowa opowieść.
  • Książki Liu Cixina były polecane m.in. przez Marka Zuckerberga czy Baracka Obamę.

Czy zatem warto po nie sięgnąć? Jeżeli lubisz wizjonerskie, a zarazem dość wymagające sci-fi – może Ci się spodobać!

Zobacz też: Hayao Miyazaki: wszystko, co warto wiedzieć o kultowym twórcy anime

O czym jest „Problem trzech ciał” Netflixa? 

„Problem trzech ciał” Netflixa to wielowątkowy serial, który podejmuje temat zbliżającej się (ale nie tak szybko) inwazji obcych na Ziemię. Łączy on cechy „klasycznego” sci-fi z serialem detektywistycznym, a także z mrocznym thrillerem. Oto, jak można podsumować fabułę pierwszego sezonu. 

Uwaga na spoilery!

  • Historia rozpoczyna się w Chinach w latach 60. Młoda astrofizyczka, Ye Wenje jest świadkiem brutalnego zabicia swojego ojca przez „wyznawców” chińskiej rewolucji kulturalnej, a następnie sama trafia do więzienia. Po kilku latach zostaje ona wcielona do wojska i przydzielona do pracy w tajnym ośrodku naukowym.
  • Projekt, w którym bierze udział Ye Wenje, ma na celu próbę nawiązania kontaktu z obcymi cywilizacjami. W końcu naukowcy osiągają sukces, a bohaterka odpowiada na wiadomość odebraną z kosmosu. W ten sposób „zaprasza” na Ziemię kosmitów – Trisolarian (nazywanych też San-Ti), którzy poszukują dla swojej rasy nowej planety. Jej wezwanie obcych uruchamia lawinę zdarzeń, które powodują zagrożenie dla całej ludzkości.
  • Kilkadziesiąt lat później na Ziemi prawa fizyki przestają działać. Wyniki uzyskiwane przez badaczy przestają mieć sens, a wielu naukowców popełnia samobójstwa. Sprawą zaczyna zajmować się detektyw Clarence Shi.
  • Niektórzy naukowcy są też zmuszani do zaprzestania swoich badań, a jedną z takich osób jest dr Augustina „Auggie” Salazar, która rozwija technologię nanowłókien. Kobieta zaczyna widzieć zegar, odliczający czas, a wkrótce zostaje jej przekazana groźba, że jeśli nie zrezygnuje z pracy, zanim „wybije godzina”, stanie się coś strasznego.
  • W tym samym czasie wybitni naukowcy otrzymują niezwykłe hełmy do gry, stworzone w oparciu o technologię nieznaną na Ziemi, znacznie wykraczającą poza możliwości dobrze znanych okularów VR. Zaproszeni przenoszą się do świata „gry”, w której muszą rozwiązać tytułowy problem trzech ciał. 
  • Chodzi o unikalny układ trzech słońc, na których orbitach znajduje się planeta. Z uwagi na taką konfigurację warunki, które panują w tym świecie, są nieprzewidywalne. Po krótkich „okresach stabilności” następuje tam chaos – ekstremalne susze i fale upałów, w których nic nie jest w stanie przetrwać, drastyczne „epoki lodowcowe”, a nawet zakłócenia działania grawitacji. Zadaniem graczy ma być opracowanie systemu przewidywania, kiedy nastąpią „okresy stabilności”.
  • Rzeczywista rola gry jest zupełnie inna, ponieważ przedstawiana w niej rzeczywistość wcale nie jest wirtualna. To realia, w których funkcjonują Trisolarianie – rasa pragnąca uratować swoje istnienie i (po wezwaniu odebranym przez Ye Wenje) przenieść się na Ziemię. 

Brzmi ciekawie? A to dopiero początek! Co bowiem, jeśli okaże się, że:

  • Trisolarianie celowo opóźniają rozwój technologii i postęp cywilizacyjny na Ziemi, aby móc podbić naszą planetę?
  • San-Ti postrzegają Ziemian jako „insekty”, które można zgnieść (co w pewnym momencie wprost komunikują)?
  • do momentu inwazji pozostało jeszcze (w teorii) dużo czasu, bo 400 lat?
  • Trisolarianie obserwują wszystko, co dzieje się na Ziemi dzięki sofonom, które powstały z wykorzystaniem dziewięciu wymiarów i zjawiska kwantowego splątania? 
  • na Ziemi rozwija się parareligijny ruch „wyznawców” San-Ti, którzy oczekują ich przybycia na naszą planetę?

Osiem odcinków „Problemu trzech ciał” to zatem bardzo gęsto utkana historia z mnóstwem wątków fabularnych i zwrotów akcji, która budzi coraz większą grozę. Świat kreowany w tej produkcji jest daleki od idyllicznego – to wizja Ziemi chylącej się ku upadkowi i podejmującej dramatyczną walkę o przetrwanie.

Na ekranie „trup ściele się gęsto” (niczym w „Grze o tron”, czemu nie można się dziwić z uwagi na showrunnerów). Nie brak też miejsca na brutalność, dramatyczne decyzje czy pytania o kondycję moralną ludzkości. Dlatego „Problem trzech ciał” może się podobać.

Sezon pierwszy serialu kończy się właściwie cliffhangerem. Próba podjęta przez naukowców (związana z wysłaniem w kosmos specjalnej „przesyłki” dla Trisolarian) nie udaje się. Chociaż niemal wszyscy zwolennicy San-Ti na Ziemi giną, garstce ich zwolenników udaje się przetrwać. Trisolarianie nadal podróżują w stronę naszej planety, a zagrożenie zagładą – choć odległe – jest jak najbardziej realne. Co zatem stanie się dalej? Na to pytanie odpowiedź może przynieść 2. sezon „Problemu trzech ciał”.

Czy 2. sezon „Problemu trzech ciał” powstanie?

Odpowiedź na pytanie o drugi sezon „Problemu trzech ciał” na Netflixie wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że dla władz Netflixa liczą się wyniki oglądalności. Jeżeli nie spełniają one oczekiwań, koncern nie waha się kasować seriali nawet po jednym sezonie. Lista produkcji, które „wyleciały”, często ku zaskoczeniu widzów, jest długa. Wystarczy wspomnieć np. o „Resident Evil”, „Archiwum 81” czy o „Mindhunterze”.

Jak będzie z „Problemem trzech ciał”? Na ten moment sytuacja jest niejasna.

  • „Tydzień otwarcia” serialu na platformie wypadł średnio – miał wówczas „tylko” 11 mln wyświetleń na całym świecie (dla porównania – „Awatar: Ostatni władca wiatru” miał w tym samym czasie dwukrotnie lepszy wynik).
  • W kolejnych tygodniach oglądalność zaczęła wzrastać i przez pewien czas był najchętniej „odpalanym” serialem na świecie.

To daje nadzieję, że projekt będzie rozwijany. A jest co kontynuować, bo pierwszy sezon „Problemu trzech ciał” obejmuje głównie wydarzenia z pierwszego tomu sagi książkowej. Dlatego jest jeszcze wiele do opowiedzenia, a showrunnerzy mają nadzieję na to, że dostaną kolejną szansę. Już teraz Benioff, Weiss i Alex Woo (trzeci scenarzysta) mówią, że mają w głowie co najmniej trzy, jeśli nie cztery sezony – zwłaszcza że fabuła ostatniej książki jest niesamowicie rozbudowana. 

Zainteresuje Cię też: Czy będzie Diuna 3?

Jaką decyzję podejmie Netflix? Trudno przewidzieć. Jednak oczekuje się, że „Problem trzech ciał” dostanie zielone światło, szczególnie że koncern włożył ogromne środki w produkcję oraz promocję serialu. Kiedy pojawi się drugi sezon? Raczej nieprędko, mimo że showrunnerzy zapewniają, że już pracują nad nowymi odcinkami.

Czas pokaże, jak będzie. Tymczasem fanom fantastyki naukowej nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po książki Liu Cixina i uzbroić się w cierpliwość. Na szczęście dobrych tytułów spod znaków sci-fi przybywa i jest też czym umilać sobie czas w oczekiwaniu na kontynuację „Problemu trzech ciał”.

Polecane produkty
329,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość27 cm Wymiary27 x 15 x 15 cm Akcesoria w zestawieBrak
Figurka Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves Dicelings - Themberchaud
Rabat 41%
101,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

60,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuW pełni ruchoma MateriałPlastik
44,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałCeramika Pojemność400 ml
67,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość12 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
70,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
629,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Dungeons & Dragons - Hank
Rabat 57%
156,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

67,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Zestaw figurek Dungeons & Dragons - Bobby & Uni
Rabat 57%
156,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

67,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Model samochodu Ghostbusters / Pogromcy Duchów Plasma Series - Ecto-1 (1984)
Rabat 10%
Promocja
369,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

332,91 PLN
Przedsprzedaż
Akcesoria w zestawiePosiada Skala1:18 MateriałPlastik
67,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość12 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
145,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Skala1:24 MateriałMetal SeriaHollywood Rides
Figurka Spawn (Megafig) - Overtkill
Rabat 47%
112,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

59,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuW pełni ruchoma
471,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
515,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość38 cm Zakres ruchuCzęściowo ruchoma Informacje dodatkoweUWAGA: To nie jest zabawka. Produkt kolekcjonerski.
42,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałCeramika Pojemność320 ml Informacje dodatkoweKubek jest odpowiedni do zmywarek i mikrofalówek
42,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałCeramika Pojemność320 ml Informacje dodatkoweKubek jest odpowiedni do zmywarek i mikrofalówek
72,00 PLN
Niedostępny
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
72,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)