9/9

James Gunn szefem DC Studios: nowe otwarcie w DC?

14/12/2022
Marek Pokorski
DC Comics

DC czy Marvel? O ile jeszcze w czasach „Batmanów” Christophera Nolana to pierwsze filmowe uniwersum było górą, o tyle obecnie… no cóż. Poza nielicznymi udanymi produkcjami (świetny „The Batman”, genialny „Joker”!), większość tytułów z ostatnich lat budzi u fanów spore rozczarowanie. Czy to się ma szansę zmienić? „Nową nadzieją” DCU jest James Gunn.

Kim jest James Gunn?

James Gunn jest reżyserem i scenarzystą doskonale znanym fanom popkultury. Z czym kojarzy się najbardziej? Jego „koronną” produkcją są „Strażnicy Galaktyki”, czyli… filmy stworzone dla Marvela. Jednak to nie wszystko, co ma on na swoim koncie. 

Wcześniejsze tytuły wydają się niezbyt „porywające” – może za wyjątkiem „Świtu żywych trupów”, do których Gunn napisał scenariusz, a reżyserią horroru zajął się Zack Snyder. Jednak w ostatnich latach u naszego „bohatera” działo się sporo. I to zarówno w MCU, jak i… w świecie DC.

W 2021 roku pojawił się „Legion Samobójców” („The Suicide Squad” – nie mylić z „Suicide Squad” z 2016”), który – chociaż idealny nie był – zebrał znacznie lepsze oceny niż poprzednia próba adaptacji tej historii. Natomiast w 2022 roku pojawił się bardzo dobrze przyjęty serial „The Peacemaker”. Jego fabuła jest skoncentrowana na tytułowym Peacemakerze. Wzięcie na tapet historii superbohatera o wątpliwej moralności okazało się strzałem w dziesiątkę – zadowoleni są i fani, i krytycy.

Dlatego decyzja o mianowaniu Jamesa Gunna jednym z nowych szefów DC Films nie jest ogromnym zaskoczeniem i… pozwala z większym optymizmem patrzeć na przyszłość DCU. 

Na marginesie dodajmy, że Gunn będzie współpracować z Peterem Safranem – brytyjskim producentem, który pracował m.in. przy ciepło przyjętym „Aquamanie”, „Shazamie” z 2019 r. i „The Suicide Squad”.

Jak James Gunn może naprawić DCU?

Chociaż MCU ma swoje problemy, to jednak w oczach dużej grupy fanów te produkcje „wygrywają” z konkurencyjnymi tytułami DC. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele zarzutów względem tych drugich. 

Sprawdź również: Seriale Disney+: rozwój uniwersów czy przerost formy nad treścią?

Co jest „nie tak” z DCU?

Podnosi się choćby:

 • chaos i brak spójności pomiędzy poszczególnymi produkcjami – o ile w Marvelu od czasów „Iron Mana” fabuły kolejnych filmów i seriali łączą się ze sobą oraz prowadzą w jednym kierunku, o tyle produkcje DC w dużej mierze stanowią „odrębne światy”. Dotychczasowe próby ich łączenia – jak choćby w „Lidze Sprawiedliwości” nie są wolne od wad;
 • skomplikowane linie fabularne – takie, za którymi jest trudno podążać, bo… jedna nitka rozgałęzia się na wiele, a każda z nich prowadzi w innym kierunku. Widzowi, mimo wszystko, trudno za tym nadążyć;
 • brak dobrego wyważenia w ilości i „epickości” scen akcji – z jednej strony „Ptaki Nocy” są krytykowane za zbyt drastyczne sceny akcji, z drugiej są produkcje, w których ujęcia walk są nadmiernie „rozbuchane” i wydają się dość… naiwne;
 • brak spójności castingowej – właściwie kto jest teraz Batmanem w DCU? Ben Affleck, który „pojawia się i znika”? Czy Robert Pattinson? Co z Flashem? Co z Jokerem? Można się pogubić!
 • zbytnia „mroczność” produkcji DC – nie chodzi wyłącznie o balans kolorów na ekranie, ale o to, że… niemal wszystkie pojawiające się filmy są „śmiertelnie poważne” i prezentują ciemną stronę komiksowych postaci. Natomiast z drugiej strony pojawiają się tytuły, do których trzeba podejść wyłącznie z dziecięcą naiwnością i zupełnie „wyłączając mózg” – jak np. „Black Adam”. Brakuje równowagi w tonie – takiej, którą w większości produkcji osiąga MCU;
 • problem z rytmem wielu produkcji – niektórym filmom brak dynamiki. Dodatkowo zaburzona jest w nich równowaga między kolejnymi aktami – rozwinięcie jest przegadane i ciągnie się w nieskończoność, a finał pędzi na złamanie karku. To np. przypadek „Batman vs Superman”!
 • nieudolne próby „podrabiania” stylu Marvela – wystarczy przypomnieć wymienianego już „Aquamana”, który wyraźnie zbliżył się do stylistyki MCU. Z jednej strony – dzięki temu film zyskał dużą publiczność”. Z drugiej – droga do „wybicia się” DCU powinna być oryginalniejsza.


I najważniejsze: zdaje się, że DCU w ogóle nie zwraca uwagę na opinie i oczekiwania swoich fanów. Owszem, Marvel momentami przesadza z tzw. „fan serwisem”, ale też wie, jak komunikować się z publicznością. Wystarczy wspomnieć, że w odpowiedzi na mnóstwo komentarzy po jednym z odcinków „Falcona i Zimowego Żołnierza” na oficjalnym kanale Marvel Entertainment na YouTube pojawił się godzinny montaż tańca Zemo. Niby nic, ale takie drobiazgi „robią robotę”.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby DCU skopiowało wszystko od Marvela. Jednak to komiksowe uniwersum ma OGROMNY potencjał, który nadal nie jest w pełni wykorzystany. 

Co może zmienić James Gunn?

Kilka lat temu James Gunn wniósł powiew świeżości do Marvela. „Strażnicy Galaktyki” to film o unikalnym, bardzo luźnym stylu. Bohaterów kupuje się tu na „dzień dobry”, a fabuła – mimo że nie jest śmiertelnie poważna – wciąga i ma swoją dramaturgię. Nie bez powodu „Guardiansów” uwzględniono nawet w dwóch ostatnich filmach z serii „Avengers”!

Czytaj też: „Strażnicy Galaktyki vol. III” coraz bliżej!

Co zatem zrobi twórca dla DCU? Zalążki jego myślenia widać już w dwóch produkcjach, które stworzył dla tego uniwersum. Przede wszystkim „serial „The Peacemaker” nawiązuje fabularnie do filmu „Legion Samobójców”, i robi to w bardzo przemyślany sposób. To jednak nie wszystko. 

Szczątkowe informacje uzyskiwane od Gunna (jeszcze do maja 2023 związanego z MCU, bo przecież czekamy na 3. część „Guardiansów”!) wskazują, że „idzie dobre”. Czego można się spodziewać? Oto kilka przewidywań.

 • DCU zacznie działać według przemyślanego i spójnego planu (i nie zrezygnuje z niego wpół drogi). Twórcy mają patrzeć na rozwój uniwersum w szerszym planie, tak jak robi się to w Marvelu. Dzięki temu produkcje mają nabrać więcej spójności i… widz powinien to odczuć.
 • Studio wreszcie zacznie się lepiej komunikować z fanami. Widać to już po dyskusjach, które Gunn prowadzi na Twitterze. Czy zatem dojdzie np. do wypuszczenia reżyserskiej wersji „Suicide Squad” z 2016 roku? Zobaczymy. 
 • Poszczególne produkcje będą się ze sobą lepiej wiązać. Tak, aby stały się częścią jednej linii fabularnej, a nie wielu różnych.

Warto przy okazji wspomnieć, że… filmy DCU będą teraz marką oddzieloną od Warner Bros. Produkcją zajmie się niezależne DC Studios. Dlatego powinny się skończyć „przepychanki” z WB, np. w kwestii długości filmów. Ponadto twórcy byli zmuszeni m.in. do wycięcia ponad pół godziny z „Batman vs. Superman” czy z „Ligi Sprawiedliwości” (wersja reżyserska tego drugiego filmu jest ZNACZNIE lepsza).

Jakie są plany DCU na kolejne lata?

Plany DCU na razie pozostają sporą zagadką – zwłaszcza po zmianach na stanowisku dyrektora DC Studios. Jest kilka projektów przygotowaniu. Są to:

 • druga część „Jokera” Todda Philipsa – zapowiada się ciekawie, zwłaszcza że w roli Harley Quinn w filmie ma się pojawić Lady Gaga. Intrygująco brzmi również informacja, że produkcja będzie… musicalem. Oczywiście zapewne pojawią się w nim jedynie rozbudowane wstawki muzyczne, a reżyser nadal będzie się bawić formą. 
 • Serial „The Penguin” w reżyserii Matta Reevesa – to z kolei spin-off filmu „The Batman” z Robertem Pattinsonem.

Widać więc, że DC nie porzuca projektów, które spotkały się z doskonałym odbiorem widzów i... były po prostu świetne. Jednak ich kontynuacja rodzi pytanie: czy zostaną one uwzględnione jako część DCU, czy też będą stanowić zupełnie odrębne produkcje? 

Wydaje się, że sytuacja rozwinie się raczej w tę drugą stronę – zwłaszcza, że na ekrany mają powrócić Ben Affleck w roli Batmana oraz Henry Cavill w roli Supermana. Prawdopodobnie więc duży wątek fabularny (ang. story arc) uniwersum DC – na wzór jednej historii spajającej produkcje Marvela – będzie się rozwijać wokół tych postaci.

Czytaj też: 6 gadżetów dla każdego fana DC Comics

Czy James Gunn definitywnie żegna się z Marvelem?

James Gunn jeszcze nie pożegnał się z MCU, bo – jak już wspomnieliśmy – na maj 2023 roku została zaplanowana premiera trzeciej i ostatniej części „Strażników Galaktyki”. Kolejnych planów współpracy reżysera z Marvel Studios na razie nie ma. Jednak Gunn rozstaje się z tą marką w przyjaźni. Wskazują na to choćby komentarze Kevina Feige, czyli dyrektora Marvel Studios. 

Mimo to, James Gunn zapewne całą swoją energię poświęci teraz na postawienie DCU na nogi i… zapewnienie fanom wreszcie takich adaptacji ich ulubionych komiksów, na jakie zasługują. Miejmy nadzieję, że efekt sprosta oczekiwaniom.

Podsumowując, fani mogą zacierać ręce i z większą ekscytacją oczekiwać kolejnych produkcji z tego uniwersum oraz nowych gadżetów DC. A jak w praktyce potoczą się losy DCU? Na ocenę przyjdzie czas za kilka lat.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię

Polecane produkty

122,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
120,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuW pełni ruchoma
131,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
131,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
131,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
131,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
131,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
120,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
1959,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość31 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
58,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość13 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
58,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość13 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
58,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość13 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
57,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość8 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
Figurka DC Direct Super Powers - Deathstroke (Judas Contract)
Rabat 10%
Promocja
61,90 PLN 55,71 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość13 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
Figurka DC Direct Super Powers - Nightwing (Hush)
Rabat 10%
Promocja
61,90 PLN 55,71 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość13 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
Figurka DC Direct Super Powers - Wonder Woman (DC Rebirth)
Rabat 10%
Promocja
61,90 PLN 55,71 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość13 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
Figurka DC Multiverse (DC VS Vampires) - Batman (Gold Label)
Rabat 10%
Promocja
130,90 PLN 117,81 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Multiverse (Knightfall) - Catwoman
Rabat 10%
Promocja
130,90 PLN 117,81 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Multiverse (Shock Wave) - Eradicator (Gold Label)
Rabat 10%
Promocja
130,90 PLN 117,81 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Multiverse - Hush Batman (Blue/Grey Variant)
Rabat 10%
Promocja
130,90 PLN 117,81 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Multiverse - Mister Freeze
Rabat 10%
Promocja
130,90 PLN 117,81 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Multiverse - The Joker (Infinite Frontier)
Rabat 10%
Promocja
130,90 PLN 117,81 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
120,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
706,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość20 cm WymiaryWysokość około 20 cm (Batman) i 16 cm (Robin) Akcesoria w zestawiePosiada
7613,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość88 cm Wymiary88 x 73 x 58 cm Akcesoria w zestawiePosiada
424,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
3399,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wymiary27 x 73 x 46 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
3950,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość51 cm Wymiary51 x 29 x 28 cm Akcesoria w zestawieBrak
487,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość16 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
481,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość16 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
316,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość17 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
73,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
73,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
506,00 PLN 410,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
120,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
120,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
120,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
120,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
217,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuW pełni ruchoma
1245,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość20 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
93,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
112,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
119,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
119,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
113,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma