9/9

Seriale Disney+: rozwój uniwersów czy przerost formy nad treścią?

07/11/2022
Marek Pokorski

Wejście platformy Disney+ do Polski było jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku. Cały Marvel i Gwiezdne Wojny w jednym miejscu? Brzmiało jak marzenie, które wreszcie się spełniło. Teraz także i Polacy mają dostęp do ogromu produkcji. Obecnie – oprócz filmów – na fanów czeka już łącznie kilkanaście seriali z uniwersów MCU i Star Wars. Jednak coraz częściej pojawia się pytanie: czy w ślad za ilością idzie jakość?

Seriale Disney+: ile ich jest?

Jeśli mowa o wszystkich serialach, które są dostępne na platformie Disney+, to ich liczba zapewne grubo przekracza setkę. Gdy jednak spojrzeć na produkcje przygotowane na zlecenie serwisu, liczba jest znacznie mniejsza.

 • W ramach uniwersum MCU opublikowano do tej pory 7 tytułów (9, jeśli wliczyć w to animacje Disney+).
 • Pojawiły się 4 seriale osadzone w świecie Gwiezdnych Wojen.

Na pierwszy rzut oka te liczby nie wydają się zbyt alarmujące. W końcu liczba filmów w MCU dobija trzydziestki, a w uniwersum Star Wars na srebrnym ekranie pojawiło się łącznie kilkanaście tytułów.

Warto jednak wziąć jeszcze pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze – czas, w jakim powstały serialowe produkcje. Po drugie – dalsze plany rozwojowe platformy.

W jakim czasie powstały seriale MCU i Star Wars od Disney+?

Zacznijmy od tego, że platforma Disney Plus zadebiutowała 12 listopada 2019 roku (!). Tak, od premiery serwisu minęły dopiero trzy lata. Brzmi imponująco, prawda? No właśnie. I to na przestrzeni tych trzech lat Disney+ wypuścił już kilkanaście dużych projektów.

Być może na tle licznych produkcji oryginalnej Netflixa czy HBO nie brzmi to imponująco, ale trzeba też wziąć pod uwagę „powagę sytuacji”. Mianowicie to, że Disney Plus sięgnął do dwóch najpopularniejszych fandomów na świecie. Historie, które twórcy wzięli na warsztat, są znane czytelnikom i widzów od dekad. Dlatego i oczekiwania względem produkcji są wysokie.

W jakim czasie powstały produkcje Disneya? W przypadku uniwersum Star Wars liczby nie są jeszcze tak alarmujące. Otóż:

 • pierwszy (świetny!) „Mandalorianin” pojawił się w dni debiutu platformy, a więc 12.11.2019 r.; drugi sezon serialu zaczął być nadawany niemal rok później;
 • na „Księgę Boby Fetta” trzeba było poczekać (zapewne także przez pandemię) aż do 29 grudnia 2021 roku;
 • kolejne produkcje pojawiały się już w 6-miesięcznych odstępach. Kolejno wypuszczano „Obiego-Wan Kenobiego” i, ostatnią produkcję, „Andor”.

A co z MCU? Tu produkcje „wystrzeliwały” niczym z karabinu maszynowego!

 • „WandaVision” – pierwsza produkcja sygnowana przez Disney+ – pojawiła się 15 stycznia 2021 r.
 • Niecałe 2 tygodnie po zakończeniu emitowania odcinków powyższej produkcji fani otrzymali pierwszy epizod „Falcona i Zimowego Żołnierza”.
 • 9 czerwca 2021 r. zaczął się streaming odcinków serialu „Loki”
 • 24 listopada 2021 r. pojawił się „Hawkeye”.
 • 30 marca 2022 r. przyszedł czas na premierę „Moon Knighta”.
 • 8 czerwca 2022 r. to dzień premiery „Ms. Marvel”.
 • 18 sierpnia 2022 r. pojawiła się „Mecenas She-Hulk”.

Gdy dołączyć do tego premiery kolejnych filmów MCU w tym czasie (od „Czarnej Wdowy”, przez „Shang-Chi”, „Eternalsów”, 3. „Spider-Mana”, 2. „Doktora Strange’a”, aż po 4. „Thora”) – można dostać zawrotu głowy! Nawet zagorzałym fanom niełatwo nadążyć za tak dużą liczbą propozycji!

Co dalej z serialami Disney+? Jeszcze więcej, jeszcze szybciej!

Trudno Ci „złapać oddech” i obejrzeć wszystko, co przygotował Disney Plus? To nie koniec. Wręcz przeciwnie! Zapnij pasy, bo…

 • tylko na 2023 rok zaplanowano aż 6 premier seriali z MCU (!): począwszy od „Tajnej Inwazji”, przez „Echo”, drugi sezon „Lokiego”, „Ironheart”, aż po „Agatha: Coven of Chaos”, już na 2024 r. zapowiedziano nowego Daredevila;
 • w świecie Gwiezdnych Wojen fanów czekają prawdopodobnie 4(!) premiery seriali – „Ashoka”, „The Acolyte”, „Lando” i „Skeleton Crew”.

I tu pojawiają się dwa zasadnicze pytania:

 1. Jak nadążyć za wszystkimi tymi produkcjami?
 2. Czy w ślad za ilością idzie jakość?

No właśnie. Z jakością bywa… różnie.

Seriale MCU Disney Plus – hity i kity

Ocena jakości poszczególnych produkcji MCU to oczywiście kwestia gustu. W historii tego uniwersum były zarówno produkcje zbliżające się do wybitnych i nowatorskie (począwszy od pierwszego „Iron Mana”, na „Avengers: Infinity War” i „Endgame” oraz „Thor: Ragnarok” kończąc), jak i rozczarowujące (np. „Thor: The Dark World” czy „The Incredible Hulk”). 

To samo można powiedzieć o serialach. O ile niektóre wniosły powiew świeżości, o tyle inne… no cóż.

Z jednej strony „WandaVision” – świetna produkcja, która bawi się nawiązaniami popkulturowymi, a jednocześnie jest ciekawą opowieścią o radzeniu sobie z traumą. Notabene, dalsze losy Wandy, przedstawione w „Doktorze Strange’u”, nieco psują wydźwięk serialu. Do grupy „na plus” można też zaliczyć bardzo „odświeżającą” (także pod względem stylu kręcenia) „Ms. Marvel” czy „Moon Knighta” oraz „Lokiego”.

Na drugim biegunie czeka za to „She-Hulk” – tylko 33/100% w głosach publiczności na Rotten Tomatoes. To chyba największa „wtopa” ze wszystkich. Trzeba jednak przyznać, że np. „Hawkeye”, choć poprawny, wnosi dość niewiele.

Poza tym można odnieść wrażenie, że Marvel „rozmienia się na drobne”. Owszem, świat komiksów z tej serii jest POTĘŻNY, ale… pytanie, czy rzeczywiście „wszystko” trzeba przenosić na ekran jednocześnie? Warto pamiętać, że fabuła poszczególnych produkcji łączy się ze sobą, więc… żeby np. w pełni zrozumieć historię z „Doktora Strange’a 2”, trzeba było znać serial „WandaVision”. Jeszcze większe wyzwanie czeka na widzów w przyszłości. Zanim fani dotrą do dwóch nowych filmów o Avengersach, do których MCU „dobrnie” w 6. fazie, czeka ich prawdziwy obłęd i ciąg dalszy z zabawą multiwersum.

Przykład? Chcesz zobaczyć najnowszy film o Ant-Manie? Lepiej nadrób wcześniej serial „Loki”, bo w jego finale [SPOILER!] pojawia się Kang. To on będzie „tym złym”, z którym będą walczyć nowi Avengersi w dwóch filmach. Planujesz zobaczyć zapowiadany na 2024 rok nowy film o Kapitanie Ameryce i kolejną produkcję: „Thunderbolt”? Jeśli nie znasz fabuły „Falcona i Zimowego Żołnierza”, trudno będzie za nimi nadążyć. 

Pytanie więc, czy nadmiar produkcji nie szkodzi, zamiast pomagać? Głosy „znużenia” pojawiają się coraz częściej, zwłaszcza że… do uniwersum wkrada się chaos.

Seriale Star Wars na Disney Plus: czy warto?

Chociaż w gwiezdnowojennym uniwersum aż takiego nadmiaru produkcji nie ma, to… również zaczyna ich przybywać w szybszym tempie. Jak z jakością? „Mandalorianin” wciąga bez reszty. Równie udana wydaje się ostatnia produkcja – „Andor”. Jednak już „Księga Boby Fetta”, a co gorsza – „Obi-Wan Kenobi” są dość rozczarowujące. 

Szczególnie zawodzi ten drugi serial, bo to on wzbudził w fanach więcej ekscytacji. W końcu to powrót do historii jednego z najbardziej ukochanych bohaterów oryginalnej sagi, prequeli z lat 2000. I ze świetnych animowanych „Wojen klonów”. Tymczasem fabuła, no cóż, pozostawia poczucie niedosytu. 

Tymczasem Disney nie zatrzymuje się i zapowiada kolejne produkcje, ponownie nie dając widzom oddechu.

Co zatem może z tym wszystkim zrobić widz, aby nacieszyć się możliwością powrotu do swojego ulubionego uniwersum, ale bez poczucia ciągłej „zadyszki” i konieczności obejrzenia produkcji X czy Y? Receptą zdaje się być świadome i selektywne wybieranie seriali i filmów MCU czy Star Wars. Trzeba się pogodzić z tym, że nie sposób „ogarnąć wszystkiego” oraz że pewne dziury fabularne trzeba sobie po prostu dopowiedzieć. 

Warto też zaakceptować, że przy takiej liczbie nowych tytułów część z nich będzie świetna, a inne rozczarowujące. Tylko tak można przetrwać „odcinanie kuponów”, które miłośnikom popkultury funduje Disney i spółka.

W końcu sięganie po ulubione produkcje ma być rozrywką, a nie przymusem. Tylko wtedy daje satysfakcję, czego i Tobie, i sobie życzymy.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię
Polecane produkty
59,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałPlastik Pojemność600 ml
127,50 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość20 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaCable Guy
1634,50 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
514,50 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
1050,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
259,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
3996,50 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość48 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Marvel 1/12 Bishop
Rabat 37%
559,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

350,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość17 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
34,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
SeriaPOP! Star Wars
59,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałCeramika Pojemność400 ml
122,50 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość22 cm Informacje dodatkoweZasilana kablem USB (w zestawie) lub 3 bateriami AAA (brak w zestawie)
29,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary30 x 60 cm
29,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary30 x 60 cm
29,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary30 x 60 cm
558,50 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Figurka Avengers Endgame Mini Co. - Iron Man
Rabat 23%
155,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

120,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość20 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Avengers Endgame Mini Co. - Captain America
Rabat 23%
155,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

120,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Avengers Endgame Mini Co. - Thor
Rabat 23%
154,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

120,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Avengers Endgame Mini Co. - Thanos
Rabat 30%
171,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

120,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość20 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Avengers Endgame Mini Co. - Dr. Strange
Rabat 38%
192,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

120,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość17 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
72,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość8 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaPOP! Marvel
Figurka The Infinity Saga BDS Art Scale 1/10 Captain America Ultimate
Rabat 14%
694,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

599,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość21 cm Wymiary21 x 14 x 17 cm Akcesoria w zestawieBrak
Figurka Star Wars: Visions - The Duel: The Ronin
Rabat 16%
249,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

210,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość22 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka podstawka Marvel X-men Cable Guy - Wolverine
Rabat 49%
117,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

60,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość20 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaCable Guy
1839,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
1979,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość31 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
981,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość28 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
147,90 PLN
Niedostępny
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
147,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
65,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
269,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
WymiaryWysokość około 15 cm (Luke Skywalker) Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Star Wars: The Book of Boba Fett Vintage Collection - Cad Bane
Rabat 15%
Promocja
101,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

86,61 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
801,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Skala1:1 SeriaBlack Series
147,50 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
147,50 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
62,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wymiary24 x 16x16 cm
124,99 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość14 cm Informacje dodatkowePosiada funkcję podświetlania
Podkładka pod mysz dla graczy XL Marvel - Spider-Man
Rabat 10%
Promocja
68,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

62,01 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary80 x 30 cm
59,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałCeramika Pojemność650 ml Informacje dodatkoweUWAGA!!! Nie nadaje się do zmywarek oraz mikrofalówek.
109,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość16 cm MateriałPlastik Informacje dodatkoweZasilana na 2 baterie AA (brak w zestawie)
148,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość28 cm MateriałPVC
72,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
245,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość34 cm