9/9

Seriale Disney+: rozwój uniwersów czy przerost formy nad treścią?

07/11/2022
Marek Pokorski

Wejście platformy Disney+ do Polski było jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku. Cały Marvel i Gwiezdne Wojny w jednym miejscu? Brzmiało jak marzenie, które wreszcie się spełniło. Teraz także i Polacy mają dostęp do ogromu produkcji. Obecnie – oprócz filmów – na fanów czeka już łącznie kilkanaście seriali z uniwersów MCU i Star Wars. Jednak coraz częściej pojawia się pytanie: czy w ślad za ilością idzie jakość?

Seriale Disney+: ile ich jest?

Jeśli mowa o wszystkich serialach, które są dostępne na platformie Disney+, to ich liczba zapewne grubo przekracza setkę. Gdy jednak spojrzeć na produkcje przygotowane na zlecenie serwisu, liczba jest znacznie mniejsza.

 • W ramach uniwersum MCU opublikowano do tej pory 7 tytułów (9, jeśli wliczyć w to animacje Disney+).
 • Pojawiły się 4 seriale osadzone w świecie Gwiezdnych Wojen.

Na pierwszy rzut oka te liczby nie wydają się zbyt alarmujące. W końcu liczba filmów w MCU dobija trzydziestki, a w uniwersum Star Wars na srebrnym ekranie pojawiło się łącznie kilkanaście tytułów.

Warto jednak wziąć jeszcze pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze – czas, w jakim powstały serialowe produkcje. Po drugie – dalsze plany rozwojowe platformy.

W jakim czasie powstały seriale MCU i Star Wars od Disney+?

Zacznijmy od tego, że platforma Disney Plus zadebiutowała 12 listopada 2019 roku (!). Tak, od premiery serwisu minęły dopiero trzy lata. Brzmi imponująco, prawda? No właśnie. I to na przestrzeni tych trzech lat Disney+ wypuścił już kilkanaście dużych projektów.

Być może na tle licznych produkcji oryginalnej Netflixa czy HBO nie brzmi to imponująco, ale trzeba też wziąć pod uwagę „powagę sytuacji”. Mianowicie to, że Disney Plus sięgnął do dwóch najpopularniejszych fandomów na świecie. Historie, które twórcy wzięli na warsztat, są znane czytelnikom i widzów od dekad. Dlatego i oczekiwania względem produkcji są wysokie.

W jakim czasie powstały produkcje Disneya? W przypadku uniwersum Star Wars liczby nie są jeszcze tak alarmujące. Otóż:

 • pierwszy (świetny!) „Mandalorianin” pojawił się w dni debiutu platformy, a więc 12.11.2019 r.; drugi sezon serialu zaczął być nadawany niemal rok później;
 • na „Księgę Boby Fetta” trzeba było poczekać (zapewne także przez pandemię) aż do 29 grudnia 2021 roku;
 • kolejne produkcje pojawiały się już w 6-miesięcznych odstępach. Kolejno wypuszczano „Obiego-Wan Kenobiego” i, ostatnią produkcję, „Andor”.

A co z MCU? Tu produkcje „wystrzeliwały” niczym z karabinu maszynowego!

 • „WandaVision” – pierwsza produkcja sygnowana przez Disney+ – pojawiła się 15 stycznia 2021 r.
 • Niecałe 2 tygodnie po zakończeniu emitowania odcinków powyższej produkcji fani otrzymali pierwszy epizod „Falcona i Zimowego Żołnierza”.
 • 9 czerwca 2021 r. zaczął się streaming odcinków serialu „Loki”
 • 24 listopada 2021 r. pojawił się „Hawkeye”.
 • 30 marca 2022 r. przyszedł czas na premierę „Moon Knighta”.
 • 8 czerwca 2022 r. to dzień premiery „Ms. Marvel”.
 • 18 sierpnia 2022 r. pojawiła się „Mecenas She-Hulk”.

Gdy dołączyć do tego premiery kolejnych filmów MCU w tym czasie (od „Czarnej Wdowy”, przez „Shang-Chi”, „Eternalsów”, 3. „Spider-Mana”, 2. „Doktora Strange’a”, aż po 4. „Thora”) – można dostać zawrotu głowy! Nawet zagorzałym fanom niełatwo nadążyć za tak dużą liczbą propozycji!

Co dalej z serialami Disney+? Jeszcze więcej, jeszcze szybciej!

Trudno Ci „złapać oddech” i obejrzeć wszystko, co przygotował Disney Plus? To nie koniec. Wręcz przeciwnie! Zapnij pasy, bo…

 • tylko na 2023 rok zaplanowano aż 6 premier seriali z MCU (!): począwszy od „Tajnej Inwazji”, przez „Echo”, drugi sezon „Lokiego”, „Ironheart”, aż po „Agatha: Coven of Chaos”, już na 2024 r. zapowiedziano nowego Daredevila;
 • w świecie Gwiezdnych Wojen fanów czekają prawdopodobnie 4(!) premiery seriali – „Ashoka”, „The Acolyte”, „Lando” i „Skeleton Crew”.

I tu pojawiają się dwa zasadnicze pytania:

 1. Jak nadążyć za wszystkimi tymi produkcjami?
 2. Czy w ślad za ilością idzie jakość?

No właśnie. Z jakością bywa… różnie.

Seriale MCU Disney Plus – hity i kity

Ocena jakości poszczególnych produkcji MCU to oczywiście kwestia gustu. W historii tego uniwersum były zarówno produkcje zbliżające się do wybitnych i nowatorskie (począwszy od pierwszego „Iron Mana”, na „Avengers: Infinity War” i „Endgame” oraz „Thor: Ragnarok” kończąc), jak i rozczarowujące (np. „Thor: The Dark World” czy „The Incredible Hulk”). 

To samo można powiedzieć o serialach. O ile niektóre wniosły powiew świeżości, o tyle inne… no cóż.

Z jednej strony „WandaVision” – świetna produkcja, która bawi się nawiązaniami popkulturowymi, a jednocześnie jest ciekawą opowieścią o radzeniu sobie z traumą. Notabene, dalsze losy Wandy, przedstawione w „Doktorze Strange’u”, nieco psują wydźwięk serialu. Do grupy „na plus” można też zaliczyć bardzo „odświeżającą” (także pod względem stylu kręcenia) „Ms. Marvel” czy „Moon Knighta” oraz „Lokiego”.

Na drugim biegunie czeka za to „She-Hulk” – tylko 33/100% w głosach publiczności na Rotten Tomatoes. To chyba największa „wtopa” ze wszystkich. Trzeba jednak przyznać, że np. „Hawkeye”, choć poprawny, wnosi dość niewiele.

Poza tym można odnieść wrażenie, że Marvel „rozmienia się na drobne”. Owszem, świat komiksów z tej serii jest POTĘŻNY, ale… pytanie, czy rzeczywiście „wszystko” trzeba przenosić na ekran jednocześnie? Warto pamiętać, że fabuła poszczególnych produkcji łączy się ze sobą, więc… żeby np. w pełni zrozumieć historię z „Doktora Strange’a 2”, trzeba było znać serial „WandaVision”. Jeszcze większe wyzwanie czeka na widzów w przyszłości. Zanim fani dotrą do dwóch nowych filmów o Avengersach, do których MCU „dobrnie” w 6. fazie, czeka ich prawdziwy obłęd i ciąg dalszy z zabawą multiwersum.

Przykład? Chcesz zobaczyć najnowszy film o Ant-Manie? Lepiej nadrób wcześniej serial „Loki”, bo w jego finale [SPOILER!] pojawia się Kang. To on będzie „tym złym”, z którym będą walczyć nowi Avengersi w dwóch filmach. Planujesz zobaczyć zapowiadany na 2024 rok nowy film o Kapitanie Ameryce i kolejną produkcję: „Thunderbolt”? Jeśli nie znasz fabuły „Falcona i Zimowego Żołnierza”, trudno będzie za nimi nadążyć. 

Pytanie więc, czy nadmiar produkcji nie szkodzi, zamiast pomagać? Głosy „znużenia” pojawiają się coraz częściej, zwłaszcza że… do uniwersum wkrada się chaos.

Seriale Star Wars na Disney Plus: czy warto?

Chociaż w gwiezdnowojennym uniwersum aż takiego nadmiaru produkcji nie ma, to… również zaczyna ich przybywać w szybszym tempie. Jak z jakością? „Mandalorianin” wciąga bez reszty. Równie udana wydaje się ostatnia produkcja – „Andor”. Jednak już „Księga Boby Fetta”, a co gorsza – „Obi-Wan Kenobi” są dość rozczarowujące. 

Szczególnie zawodzi ten drugi serial, bo to on wzbudził w fanach więcej ekscytacji. W końcu to powrót do historii jednego z najbardziej ukochanych bohaterów oryginalnej sagi, prequeli z lat 2000. I ze świetnych animowanych „Wojen klonów”. Tymczasem fabuła, no cóż, pozostawia poczucie niedosytu. 

Tymczasem Disney nie zatrzymuje się i zapowiada kolejne produkcje, ponownie nie dając widzom oddechu.

Co zatem może z tym wszystkim zrobić widz, aby nacieszyć się możliwością powrotu do swojego ulubionego uniwersum, ale bez poczucia ciągłej „zadyszki” i konieczności obejrzenia produkcji X czy Y? Receptą zdaje się być świadome i selektywne wybieranie seriali i filmów MCU czy Star Wars. Trzeba się pogodzić z tym, że nie sposób „ogarnąć wszystkiego” oraz że pewne dziury fabularne trzeba sobie po prostu dopowiedzieć. 

Warto też zaakceptować, że przy takiej liczbie nowych tytułów część z nich będzie świetna, a inne rozczarowujące. Tylko tak można przetrwać „odcinanie kuponów”, które miłośnikom popkultury funduje Disney i spółka.

W końcu sięganie po ulubione produkcje ma być rozrywką, a nie przymusem. Tylko wtedy daje satysfakcję, czego i Tobie, i sobie życzymy.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię

Polecane produkty

429,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość14 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
467,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
111,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość12 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
685,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Skala1:1
Figurka Star Wars The Clone Wars Vintage Collection - ARC Commander Havoc
Rabat 10%
Promocja
99,90 PLN 89,91 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Pojazd z figurką Star Wars Epizod VI Vintage Collection - Speeder Bike & Scout Trooper
Rabat 10%
Promocja
244,90 PLN 220,41 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Guardians of The Galaxy Marvel Legends - Star-Lord
Rabat 10%
Promocja
141,90 PLN 127,71 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
75,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
57,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość14 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaPOP! Marvel
67,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
32,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość4 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
1398,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
174,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
932,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
498,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
1489,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
156,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
67,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
1779,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
868,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość19 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
2809,00 PLN
Przedsprzedaż
WymiaryARF Trooper około 30 cm wysokości; 501st Legion AT-RT około 64 cm wysokości Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
1869,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość64 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuW pełni ruchoma
Promocja
708,00 PLN 637,20 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
3199,00 PLN
Niedostępny
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
223,90 PLN
Niedostępny
Wysokość13 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaD-Stage
223,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość13 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaD-Stage
118,00 PLN
Niedostępny
Wysokość10 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaQ-Fig
Figurka Marvel Legends - Iron Spider (Marvel Comics: Civil War)
Rabat 34%
225,90 PLN 150,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Marvel Hawkeye POP! - Kate Bishop w/Lucky the Pizza Dog
Rabat 18%
67,00 PLN 55,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Zestaw figurek Star Wars Jedi: Survivor Vintage Collection - Gaming Greats Special (Riot Scout Trooper, KX-series Security Droid, MagnaGuard)
Rabat 17%
323,90 PLN 269,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuW pełni ruchoma
137,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość14 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
3660,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość63 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) Informacje dodatkoweUWAGA: To nie jest zabawka. Produkt kolekcjonerski.
195,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka The Amazing Spider-Man Marvel Legends Retro Collection - Bombastic Bag-Man (2022)
Rabat 10%
156,90 PLN 141,90 PLN
Niedostępny
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma