9/9

Aquaman i Zaginione Królestwo – koniec DCU, jakie znamy?

02/02/2024
Marek jknkj

Dla miłośników DCU 2023 rok nie należał do zbyt udanych. Poza w miarę udanym Flashem nie pojawiła się w nim żadna produkcja, która naprawdę ucieszyłaby fanów. Do tej listy trzeba, niestety, dopisać Aquamana i Zaginione Królestwo. Film, który miał premierę 21 grudnia, dołączył do wielu zestawień najgorszych „komiksówek” w 2023 roku. Jest jednak dobra wiadomość. Czytaj dalej!

Aquaman: co to za bohater?

Fanom DCU postaci Aquamana przedstawiać nie trzeba. Najbardziej znana jest z wydanego w 2018 roku filmu Aquaman. W rolę Arthura Curry’ego, czyli tytułowej postaci, wcielił się Jason Momoa. To również on grał tę rolę w innych produkcjach DCU – z charakterystyczną dla siebie brawurą. 

A kim jest Aquaman – w ogólniejszym ujęciu? To oczywiście postać zaczerpnięta bezpośrednio z komiksów DC – władca podwodnej Atlantydy.

Aquaman w komiksach

W komiksach Aquaman pojawił się po raz pierwszy już w… 1941 roku, a za powstaniem tej postaci stoją Mort Weisinger oraz Paul Norris. Bohater został zaprezentowany nieprzypadkowo w tym okresie jako ten, który… walczy z U-Bootami, czyli nazistowskimi łodziami podwodnymi (kontekst II wojny światowej nieprzypadkowy!). Ma taką możliwość dzięki supermocom – nadludzkiej sile, zdolności oddychania pod wodą czy komunikowaniu się ze zwierzętami pod wodą. Korzysta również z trójzębu – to jego kluczowy atrybut, symbol królewskiego dziedzictwa.

W pierwszych numerach komiksów z Aquamanem był on w pełni człowiekiem, a nadprzyrodzone zdolności zawdzięczał ojcu. Ten, jako znany badacz świata podwodnego, odkrył podwodne miasto (najprawdopodobniej Atlantydę) oraz tajniki cywilizacji jego mieszkańców. Wiedzę tę przekazał synowi.

Wersja pochodzenia Aquamana bliższa tej z filmów DCU pojawiła się w wydaniach z lat 50. W tych publikacjach występuje już jako syn strażnika latarni morskiej oraz księżniczki z zaginionej Atlantydy. W kolejnych numerach Arthur zmaga się przede wszystkim z Ocean Masterem, czyli swoim przyrodnim bratem, Ormem, a także z Black Mantą. 

W komiksach, podobnie jak później w filmach, pojawia się również Mera – w roli ukochanej głównego bohatera oraz matki jego dziecka. Jednak w komiksach jest ona narzeczoną Aquamana, a przy okazji ambasadorką Atlantydy.

Aquaman w DCU

Gdzie pojawia się Aquaman w DCU? Przed Zaginionym Królestwem ta postać bryluje na srebrnym ekranie w kilku historiach.

Batman vs. Superman: Świt sprawiedliwości (2016)

Obecność postaci Aquamana w superprodukcji z 2016 roku jest tak niewielka, że… łatwo ją przegapić. To jednak ten film wprowadził Arthura Curry’ego do filmowego DCU. Jak? Jest on „odkryty” jako jedna z postaci o supermocach podczas badań prowadzonych przez Lexa Luthora. Pojawia się, nagrany w kamerze we wraku statku – w krótkiej, acz dość imponującej scenie, która staje się „zajawką” do późniejszego wykorzystania tej postaci w superbohaterskiej serii.

Liga Sprawiedliwości (2017)

Aquaman w pełniejszej roli pojawił się w DCU w 2017 roku. Odgrywa dość znaczącą rolę w Lidze Sprawiedliwości Zacka Snydera. Jaką? W tej historii Aquaman musi dołączyć do walki ze Steppenwolfem, którego celem jest zniszczenie Ziemi i przekształcenie jej w ekosystem zbliżony do tego z jego ojczystej planety.

Bruce’owi Wayne’owi nie udaje się początkowo zrekrutować Arthura Curry’ego do stawienia czoła złu. Aquaman żyje wówczas na Ziemi, w latarni morskiej, i nie jest zainteresowany odkrywaniem swojego podwodnego dziedzictwa. Ostatecznie nie udaje mu się jednak „odciąć” od podwodnych mocy. Jest niejako zmuszony do dołączenia do grupy innych bohaterów DCU (Batmana, Flasha, Supermana, Wonder Woman i Cyborga), aby pokonać czarny charakter. Powód jest prosty: Steppenwolf atakuje również podwodne królestwo Atlantydy. To skłania Aquamana do walki.

Jak kończy się historia z Ligi Sprawiedliwości? Oczywiście ostatecznie superbohaterowie pokonują Steppenwolfa, tworzą bazę dla Ligi Sprawiedliwości i powracają do „normalnego” życia. Natomiast dla Arthura Curry’ego te zdarzenia są punktem zwrotnym, który motywuje go do walki o podwodne dziedzictwo

Aquaman (2018)

Liga Sprawiedliwości była niejako zapowiedzią produkcji, która pojawiła się w kolejnym roku. Mowa o Aquamanie – filmie, który koncentruje się na omawianej postaci. Widzowie poznają w nim przeszłość Arthura Curry’ego, w tym historię jego matki – straconej przez Atlantów za związek z człowiekiem (którego Aquaman jest owocem).

Sam Arthur, za sprawą pochodzącej z podwodnego świata Mery (Amber Heard), dołącza do walki o zachowanie równowagi między podwodnym a lądowym światem Ziemi. To konieczność, ponieważ przyrodni brat Aquamana, król Orm Marius, wraz z Nereusem planują zniszczenie ludzkości w odwecie za zanieczyszczanie oceanów. Dołącza do nich Black Manta.

Arthur i Mera wyruszają w pełną przygód podróż po trójząb króla Atlana. Magiczny artefakt, dobrze znany również z komiksów, jest symbolem władzy nad Atlantydą. Po jego zdobyciu główny bohater wyrusza do boju przeciw swojemu bratu i ostatecznie pokonuje swoich przeciwników, aby zasiąść na tronie Atlantydy.

Sama historia jest podana w dość rozrywkowy sposób, a ton filmu jest lekki i zabawny. To – w połączeniu z całkiem nieźle nakręconymi scenami walki (imponuje m.in. Nicole Kidman w roli matki Aquamana) – sprawia, że produkcja spotkała się z pozytywnym odbiorem widzów oraz recenzentów. Film zarobił łącznie niemal 1,2 mld $, co spowodowało, że stał się najbardziej dochodową produkcją DCEU i… trzecim najbardziej dochodowym filmem w historii kina(!).

W ślad za widownią idą także całkiem dobre opinie – 66% pozytywnych recenzji krytyków (wg Rotten Tomatoes) i ocena 6,8 na IMDB. Nie dziwi więc, że twórcy DC zadecydowali o rozwoju tej postaci.

Później Aquaman pojawił się jednak dopiero jako cameo w filmie The Flash. To z niego pochodzą również sceny po napisach zapowiadające nową produkcję – czyli najnowszy film o Aquamanie z końca 2023 roku.

Aquaman i Zaginione Miasto – film, który kończy erę w DCEU

Na nowy film o Aquamanie widzom przyszło dość długo poczekać. Powodów ku temu jest co najmniej kilka. Najważniejsze to „trzęsienie ziemi” w DCEU za sprawą zmiany na stanowisku szefa DC Studios na Jamesa Gunna. Przypomnijmy – to twórca odpowiedzialny m.in. za świetną trylogię Strażnicy Galaktyki z uniwersum Marvela.

Nowy „zawiadowca” DCU ma wnieść powiew świeżości do filmowej franczyzy, która… no cóż, radzi sobie raczej średnio i mierzy się z ogromnymi problemami ze spójnością. Z jednej strony – świetne The Batman czy Joker. Z drugiej – znacznie słabiej przyjęte produkcje typu Black Adam

Gunn ma wprowadzić do filmowego DC rewolucję, a w jej efekcie większość wcześniej ogłaszanych produkcji zostało wygaszonych. Nie stało się tak z drugą częścią Aquamana, jednak produkcja oficjalnie kończy tę linię czasu DCEU, a pojawiający się w niej bohaterowie nie powrócą w tych odsłonach.

Niepewna przyszłość drugiego Aquamana to tylko jedna strona medalu. Drugą są problemy z obsadą. Rolę Mery, postaci ważnej w całej historii, zagrała – podobnie jak w pierwszej części – Amber Heard. Jeśli to nazwisko budzi w Tobie jakieś skojarzenia z aferami – nie mylisz się. Aktorka jest (anty)bohaterką głośnego skandalu związanego z rozwodem z Johnnym Deppem.

Kiedy wyszły na jaw szczegóły intymne ich małżeństwa, publiczność odwróciła się od Heard, a wielu fanów DC podpisało petycję z żądaniem usunięcia jej z drugiego Aquamana. Ostatecznie jej bohaterka pojawia się w produkcji, ale… dostaje jedynie 10 minut czasu na ekranie – rola Mery została znacząco okrojona.

Efekt tych zawirowań jest, no cóż… dobrze widoczny na ekranie.

Co poszło nie tak w Aquaman i Zaginione Królestwo?

O ile pierwszy Aquaman był swoistym fenomenem pod kątem oglądalności, a nawet recenzji krytyków (jak na ten „kaliber” produkcji), o tyle „dwójka” rozczarowuje. Czym?

Po pierwsze historią pełną niespójności. W tej odsłonie losów Aquamana główny bohater musi (z bliżej niewyjaśnionego powodu) połączyć siły ze swoim bratem, Ormem – w walce (ponownie!) z Black Mantisem. Fabuła nie do końca się klei, a logice historii nie sprzyja ani chaotyczny montaż, ani ogrom dialogów ekspozycyjnych.

Po drugie zawodzi również CGI. O ile w pierwszej części Aquamana efekty specjalne prezentowały się całkiem widowiskowo i wyraziście, o tyle w drugiej „kręcenie na green screenie” jest boleśnie widoczne. Tymczasem od produkcji DCU, która powinna być oparta na imponujących scenach akcji, widzowie wymagają więcej. Jednak tym razem niczego dobrego się nie doczekali.

Jak zatem wygląda „rachunek zysków i strat” filmu Aquaman i Zaginione Królestwo? Produkcja zarobiła znacznie mniej, bo tylko niecałe 400 mln $, a recenzje krytyków są druzgocące (tylko 34% pozytywnych wg Rotten Tomatoes). Co jednak z widzami? Ci, którzy poszli do kina, aby cieszyć się niezobowiązującą i nieco odmóżdżającą rozrywką mogą być zadowoleni. Jason Momoa daje z siebie wszystko, aby „dowieźć” swoją rolę pod kątem humoru i nadal ma ten sam urok. Można jednak powiedzieć, że dobrze, że ta linia czasowa filmów DC dobiega końca. Franczyzie ewidentnie jest potrzebna nowa jakość i własna tożsamość.

Kto wie? Być może to właśnie produkcje DC staną się alternatywą dla – zdaje się – podupadającego Marvela? Oby tak się stało!

Aquaman i Zaginione Królestwo – cały film. Gdzie obejrzeć?

Świadectwem tego, jak słabo drugi Aquaman poradził sobie w kinach jest to, jak szybko trafia do streamingu. Produkcja już pod od końca stycznia (czyli miesiąc od premiery) jest obecna na HBO Max. Jeśli więc nie udało Ci się zobaczyć tego filmu w kinie, bez problemu wyrobisz sobie o nim własne zdanie. Być może Twoje będzie bardziej przychylne?

Przy okazji zerknij też na inne produkty DC. To np. dobry moment na odświeżenie Jokera czy The Batman – te produkcje będą miały kontynuację w „zrestartowanym” DCU pod wodzą Jamesa Gunna. I na nie czekamy z niecierpliwością.

Title: Aquaman i Zaginione królestwo – film, który kończy erę w DCU

Description: Film Aquaman i Zaginione królestwo kończy pewną erę w DCU. Czy to udana produkcja? Gdzie ją obejrzeć? Czy warto? Co dalej z Aquamanem? Dowiedz się więcej!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię
Polecane produkty
Figurka DC Comics Deluxe Art Scale 1/10 Aquaman
Rabat 49%
1055,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

535,00 PLN
Niedostępny
Wysokość26 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
31,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary50 x 70 cm Informacje dodatkoweW zestawie znajduje się plakat z grafiką jak na układance
31,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary70 x 50 cm Informacje dodatkoweW zestawie znajduje się plakat z grafiką jak na układance
139,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
22,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wymiary48,5 x 33,5 cm Informacje dodatkowe300 elementów
26,50 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość13 cm Wymiary8 cm średnicy MateriałSzkło
488,50 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość20 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
438,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość16 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
106,50 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Direct Page Punchers (Aquaman) - Aquaman
Rabat 52%
144,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

70,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
35,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wymiary91 x 30 cm Informacje dodatkowe1000 elementów
Figurka DC Multiverse (Aquaman and the Lost Kingdom) - Aquaman
Rabat 20%
106,50 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

84,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
46,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wymiary17,8x35,6 cm
Figurka Aquaman and the Lost Kingdom POP! - Aquaman (Stealth Suit)
Rabat 33%
72,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

48,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
72,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Aquaman and the Lost Kingdom POP! Rides - Aquaman & Storm
Rabat 26%
135,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

100,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
204,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka DC Comics POP! Comic Cover - Aquaman
Rabat 21%
112,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

89,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
16,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wymiary48,5 x 33,5 cm Informacje dodatkowe104 elementów
Komiks Liga Sprawiedliwości. Do was należy zemsta. Tom 6
Rabat 25%
59,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

44,99 PLN
Niedostępny
AutorRobert Venditti, Dough Mahnke, Aaron Lopresti, Xermanico Rok wydania2021 OprawaMiękka ze skrzydełkami
Komiks DC Comics - Multiwersum
Rabat 28%
144,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

104,49 PLN
Niedostępny
AutorGrant Morrison, Jim Lee, Ivan Reis, Dough Mahnke, Cameron Stewart, Frank Quitely, Ben Oliver, Chris Sprouse, Joe Prado Rok wydania2020 OprawaTwarda z obwolutą
Komiks DC Comics - Flashpoint. Punkt krytyczny
Rabat 30%
79,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

55,99 PLN
Niedostępny
AutorScenariusz: Geoff Johns; Ilustracje: Andy Kubert Rok wydania2017 OprawaTwarda z obwolutą
Komiks JLA - Amerykańska Liga Sprawiedliwości. Tom 4
Rabat 28%
99,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

71,99 PLN
Niedostępny
AutorGrant Morrison, Howard Porter Rok wydania2017 OprawaTwarda
Komiks Liga Sprawiedliwości - Tom 2. Podróż złoczyńcy
Rabat 27%
75,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

55,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
AutorScenariusz: Geoff Johns; Ilustracje: Jim Lee, Scott Williams Rok wydania2014 OprawaTwarda
Komiks DC Comics - Zegar zagłady
Rabat 32%
129,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

87,90 PLN
Niedostępny
AutorScenariusz: Geoff Johns; Ilustracje: Gary Frank Rok wydania2020 OprawaTwarda
Komiks Człowiek ze Stali
Rabat 20%
49,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

39,99 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
AutorBrian Michael Bendis, Jim Lee, Jason Fabok, Ivan Reis, José Luis García-López Rok wydania2019 OprawaMiękka ze skrzydełkami
Komiks Liga Sprawiedliwości. Ponadczasowi. Tom 3
Rabat 25%
39,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

29,99 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
AutorBrian Hitch, Fernando Pasarin, Matt Ryan Rok wydania2018 OprawaMiękka ze skrzydełkami
Komiks Liga Sprawiedliwości. Niekończąca się walka. Tom 4
Rabat 25%
39,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

29,99 PLN
Niedostępny
AutorDan Abnett, Brian Hitch, Shea Fontana, Tom Defalco, Brian Hitch, Ian Churchill, Philippe Briones, Tom Derenick Rok wydania2018 OprawaMiękka ze skrzydełkami
Komiks Liga Sprawiedliwości. Epidemia. Tom 2
Rabat 25%
39,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

29,99 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
AutorBrian Hitch, Neil Edwards Rok wydania2018 OprawaMiękka ze skrzydełkami
Komiks Liga Sprawiedliwości. Dziedzictwo. Tom 5
Rabat 20%
39,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

31,99 PLN
Niedostępny
AutorBrian Hitch, Fernando Pasarin Rok wydania2019 OprawaMiękka ze skrzydełkami
Komiks Liga Sprawiedliwości. Piach w trybach. Tom 6
Rabat 27%
69,99 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

50,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
AutorChristopher Priest, Pete Woods, Philippe Briones, Ian Churchill, Marco Santucci Rok wydania2019 OprawaMiękka ze skrzydełkami
53,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary12x15x8 cm MateriałKamionka Pojemność0,5 l
32,90 PLN
Niedostępny
SeriaPOP! DC Comics