9/9

Ewolucja postaci Spider-Mana - film i animacja

21/09/2022
Marek jknkj

Spider-Man to jeden z kilku najpopularniejszych superbohaterów na całym świecie. Jest znany pod każdą szerokością geograficzną, a jego przygody doczekały się licznych ekranizacji filmowych i animowanych, zarówno w odsłonach pełno-, jak i krótkometrażowych. Animowana ekranizacja z 2018 otrzymała Oscara w kategorii Best Animated Feature, czyli Najlepsza Animacja. Jeszcze kilka lat temu Oscar dla filmu superbohaterskiego był nieosiągalnym trofeum, jednak przygody Petera Parkera są na tyle fascynujące, że zainspirowały twórców „Into the Spider-Verse” do stworzenia wyjątkowego i niepowtarzalnego filmu o nowatorskiej formie. W tym artykule przybliżamy poza komiksowe wcielenia Spider-Mana. 

Kultowa kreskówka - serial animowany

Pierwsza animowana wersja perypetii Petera Parkera pojawiła się już w 1967 roku, zaledwie 5 lat po premierze pierwszego zeszytu komiksu o Spider-Manie. Wbrew pozorom serial kreskówkowy z lat 60. XX wieku nie różni się bardzo od późniejszych seriali animowanych o Peterze Parkerze. Choć warto zauważyć, że styl animacji z tamtego okresu miał w pewnym sensie amatorski charakter. To właśnie z tej serii najczęściej tworzone są liczne memy ze Spider-Manem – mało profesjonalna animacja tylko dodaje efektu komicznego do nostalgicznych wspomnień za kreskówkami z dzieciństwa. Pierwszy sezon serialu powstał pod uważną opieką Stana Lee, jednak kolejne dwa sezony zostały zrealizowane samodzielnie przez innych twórców, takich jak Ralph Bakshi, który zastąpił klasycznych przeciwników Spider-Mana, jak Green Goblin, generycznymi potworami nieobecnymi w komiksach. Ten popis kreatywności miewał różne, czasem niezamierzenie zabawne efekty.

W następnych dekadach powstało wiele kolejnych animacji o Spider-Manie. Najczęściej wspominamy i kojarzymy dwie serie animowane: z 1981 roku i z 1994 roku. Chronologia wydarzeń w Spider-Man TAS, czyli Spider-Man The Animated Series, była zbliżona do fabuły komiksów. To w tej serii mogliśmy również oglądać potyczki z najbardziej znanymi wrogami, jak Doktor Octopus, Kingpin czy Mysterio. Seria z 1994 roku skończyła się po 65 odcinkach, a ostatni został wyemitowany w 1998 roku. Dla wielu osób to właśnie ten serial animowany wzbudził fascynację postacią Petera Parkera. 

Filmowe adaptacje Spider-Mana - od Sony do MCU

Spider-Man doczekał się wielu filmowych, aktorskich adaptacji. Obok Supermana i Batmana jest to superbohater, który najczęściej pojawiał się na srebrnym ekranie. Spider-Man Sama Raimi z 2002 roku był jednym z komiksowych filmów nowej generacji, które zapoczątkowały współczesny sposób produkowania tego typu filmów – bez X-Menów i Spider-Mana wczesnych lat 00’ nie otrzymalibyśmy najnowszych realizacji opowieści superbohaterskich. 

Sam Raimi wyreżyserował pierwotną trylogię filmów o Peterze Parkerze: „Spider-Man” (2002), „Spider-Man 2” (2004) i „Spider-Man 3” (2007). W rolę Spider-Mana wcielił się Tobey Maguire, którego kariera po premierze filmów nabrała tempa – w takiej samej sytuacji znalazła się Kirsten Dust, filmowa Mary Jane. Scena pocałunku MJ i Petera Parkera jest jedną z najpopularniejszych scen współczesnej kinematografii. Choć pierwotna trylogia z dzisiejszej perspektywy ma wiele wad, a efekty specjalne w porównaniu do nowoczesnych nie są zbyt imponujące, trudno zaprzeczyć faktom – filmy te przyniosły wiele emocji i należą do obowiązkowych tytułów na liście gatunku superhero movies.

Reżyserią kolejnych dwóch części przygód Parkera zajął się Marc Webb. Pokładano w nim duże nadzieje – reżyser stworzył uwielbiany przez kinomanów film „500 Days of Summer”. Po niezbyt udanej trzeciej części trylogii Raimiego, fani z niecierpliwością wyczekiwali kolejnej odsłony. Niestety „The Amazing Spider-Man” (2012)  i „The Amazing Spider-Man 2” (2014) zawiodły krytyków i fanów przygód Człowieka Pająka. Słabe scenariusze i kiepsko rozpisane postaci przyczyniły się do zmarnowania potencjału aktorskiego. Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Jamie Foxx, Martin Sheen – taka obsada obydwu części sprawiła, że widzowie liczyli na dobrą jakość ekranizacji.

Kiedy Sony w końcu zawarło umowę z Marvel Cinematic Universe, mogliśmy zobaczyć Spider-Mana w akcji z Avengersami. Nowy Spider-Man zadebiutował w „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów” (2016). Później otrzymaliśmy film „Spider-Man: Homecoming” (2017) i najnowszy „Spider-Man: Far From Home” (2019). Szybko okazało się, że Tom Holland to doskonały kandydat na rolę Petera Parkera, a twórcy MCU stworzyli Spider-Mana o osobowości rodem z komiksów Stana Lee.

W 2018 roku otrzymaliśmy także wyjątkowy tytuł z uniwersum Spider-Mana, czyli „Spider-Man: Into the Spider-Verse” (polski tytuł to „Spider-Man: Uniwersum”). Rewolucyjna forma animacji przyniosła twórcom Oscara, a widzom zapewniła dawkę emocji i radości z seansu. Animacja świetnie oddała ducha komiksów o Spider-Manie. W nadchodzących latach możemy spodziewać się dalszego udziału Petera Parkera w MCU.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię