9/9

Kim jest Kapitan Ameryka?

04/06/2024
Marek jknkj

Latem 2025 roku ma mieć miejsce premiera nowego filmu Marvela o Kapitanie Ameryce. Czas więc zadać sobie pytanie – kto to jest Kapitan Ameryka? Jak wygląda jego komiksowa historia? W jakich filmach pojawiła się dotychczas ta postać? Oto nasze małe kompendium wiedzy o jednej z najpopularniejszych postaci z uniwersum Marvela.

Kapitan Ameryka w komiksach

Kapitan Ameryka to postać, której twórcami są Joe Simon oraz Jack Kirby. Został „powołany do życia” w odpowiedzi na inne superbohaterskie historie, w których specjalizowało się DC Comics, a dokładniej – jako konkurencja dla Supermana.

Postać była rozwijana w czasach drugiej wojny światowej. Autorzy szukali bohatera, z którym czytelnicy będą się mogli zidentyfikować, także w odpowiedzi na wydarzenia na froncie – uosobienia amerykańskiego patriotyzmu. Zaczęli od „wymyślenia” czarnego charakteru – Simon uznał, że osobą, której nienawidzi cały świat, jest Adolf Hitler. Więc stwierdzili, że to naziści powinni być przeciwnikami w nowo powstającym komiksie.

Ich przeciwnikiem został właśnie Kapitan Ameryka, który początkowo miał się nazywać… Super American. I to właśnie on stał się tytułowym bohaterem komiksu „Captain America Comics”.

Komiksy z Kapitanem Ameryką na przestrzeni lat

Kapitan Ameryka „przewijał się” przez komiksy Marvela na przestrzeni ponad 80 lat. Jego popularność „falowała” – w zależności od aktualnej sytuacji politycznej na świecie. Wszystko przez to, że ta postać była wykorzystywana w ramach amerykańskiej propagandy.

  • Pierwszy numer został wydany 20 grudnia 1940 r., a na jego okładce pojawił się sam Kapitan Ameryka, który uderza Hitlera pięścią w twarz. Chociaż fuhrer nie pojawił się „osobiście” w historii z tego komiksu, to rzeczywiście naziści są przeciwnikami superbohatera. Wydanie było absolutnym hitem – pierwszy numer sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy, a pierwsze 10 numerów rozchodziło się w błyskawicznym tempie. 
  • Popularność opowieści o Kapitanie Ameryce spadła w późnych latach 40. oraz 50., z uwagi na zakończenie II wojny światowej, a wpisanie tej postaci w historię walki z komunistami nie do końca się udało.
  • „Reaktywacja” Kapitana Ameryki w komiksach miała miejsce na łamach antologii „Strange Tales” #114 z 1963 roku, a w pełni ta postać powróciła do świetności w 4. numerze „The Avengers” rok później. 
  • Kolejna fala „zniżkowa” miała miejsce w latach 70-tych, po wybuchu wojny w Wietnamie. Marvel zadecydował o zachowaniu neutralności wobec tego konfliktu, a Kapitan Ameryka stał się mało wygodny. Rozwiązaniem w II połowie lat siedemdziesiątych stało się wypuszczenie komiksów z Kapitanem Ameryką osadzony w czasach II wojny światowej.
  • Lata 80. i 90. były trudnym czasem dla Marvela i okresem, w którym studio pozbywało się praw autorskich do różnych bohaterów. Powrót do komiksów nastąpił w 1998 r.
  • Kolejne wydania z Kapitanem Ameryką pojawiły się w latach 2000. Warto wspomnieć m.in. o wydaniu po ataku na USA z 11 września 2021 r., inspirowanych walką z terroryzmem (i szeroko krytykowanych).
  • Zmianę przyniosły dopiero produkcje wydawane od 2005 roku, pióra Eda Brubakera i kreski Steve’a Eptinga. W nich fabuła nie dotyka już historii ani polityki, a skupia się na relacji Kapitana Ameryki z jego dawnym przyjacielem, Buckym Barnes’em, który, porwany przez HYDRĘ, stał się Zimowym Żołnierzem.
  • W kolejnych numerach bohater jest kilkukrotnie uśmiercany i przywracany do życia. Pojawiają się następne wydania poświęcone tej postaci – np. w 2023 r. pojawił się komiks o życiu Steve’a Rogersa przed tym, jak został Kapitanem Ameryką.

Sprawdź nasze gadżety Kapitan Ameryka.

Historia Kapitana Ameryki w komiksach

Kim jest Kapitan Ameryka w komiksach? Jego prawdziwe imię i nazwisko to Steve Rogers. Jest młodym chłopakiem o słabym zdrowiu, który bardzo chce wstąpić do armii. Niestety, z uwagi na brak odpowiednich warunków fizycznych zostaje odrzucony. Dlatego, gdy dostaje propozycję uczestnictwa w tajnym projekcie wojskowym dra Erskine’a, godzi się.

W jego ramach Steve’owi Rogersowi zostaje podane superserum, które miało z niego zrobić żołnierza o ponadprzeciętnej sile, szybkości oraz wytrzymałości. Eksperyment się udaje i ma być kontynuowany. Jednak dr Erskine zostaje zamordowany przez nazistów, a Rogers zostaje jedynym superżołnierzem na polu bitwy. Jego pierwsza batalia jako Kapitana Ameryki, już z kultową tarczą w dłoni, toczy się z nazistowskim złoczyńcą – Red Skullem, a później wyrusza na front II wojny światowej wraz z Buckym Barnesem, swoim przyjacielem, oraz oddziałem żołnierzy. Tam toczą wiele walk, a w ostatnich dniach wojny zarówno Steve Rogers, jak i Bucky Barnes zdają się zginąć w katastrofie eksperymentalnego samolotu nad wodami Oceanu Atlantyckiego.

Okazuje się, że żaden z bohaterów tak naprawdę nie poniósł śmierci. Steve Rogers zostaje odnaleziony dekady później przez Avengersów – skuty lodem i zahibernowany. Po wybudzeniu dołącza do Avengersów, a z czasem staje się ich liderem. Pozostaje na tej pozycji, nawet gdy zmieniają się członkowie drużyny.

Na przestrzeni lat historii komiksowej Steve Rogers m.in.:

  • realizuje misje dla Nicka Fury’ego z S.H.I.E.L.D. i wielokrotnie ratuje świat;
  • zaprzyjaźnia się i ma romans z Sharon Carter, wnuczką Peggy Carter, którą znał w czasach II wojny światowej;
  • poznaje Sama Wilsona, który z czasem staje się Falconem,
  • doświadcza rozczarowania po spisku mającym na celu zdyskredytowanie go i tymczasowo porzuca miano Kapitana Ameryki – działając jako Nomad, a później jako Kapitan (sprzeciwiając się wymogowi działania na zlecenie rządu amerykańskiego);
  • wspólnie z Avengersami walczy z tajną organizacją Hydra, odpowiedzialną m.in. za uprowadzenie Bucky’ego Barnesa.

Czym charakteryzuje się Kapitan Ameryka?

Postać Kapitana Ameryki w komiksach zmieniała się na przestrzeni lat – pisana przez wielu autorów. Jednak we wszystkich wydaniach i wariantach Steve Rogers jest przedstawiany jako postać o „niezłomnej czystości charakteru”, silnym kompasie moralnym oraz dużej szlachetności. Jednocześnie jest ucieleśnieniem American Dream i symbolem patriotyzmu typowego dla USA.

Wśród zarzutów wobec tej postaci jest jej nadmierna idealizacja. Jego historia staje się najciekawsza wtedy, kiedy Steve Rogers musi się zmierzyć z dylematami moralnymi. Jest tak, kiedy odkrywa, że jego najlepszy przyjaciel, Bucky Barnes, pod wpływem prania mózgu w Hydrze stał się robotycznym psychotycznym mordercą. Kapitan Ameryka przedkłada ratowanie go nad obowiązki jako Avengers. To czyni go bardziej ludzkim.

Kapitan Ameryka w komiksach – nie tylko Steve Rogers!

Chociaż postać Kapitana Ameryki w komiksach jest utożsamiana przede wszystkim ze Stevem Rogersem, w historii tę rolę odgrywało znacznie więcej osób. Kto jeszcze przywdziewał kostium Kapitana Ameryki i łapał za tarczę z vibranium?

Próbę zostania Kapitanem Ameryką podejmowało kilka postaci.

  • Kiedy Steve Rogers w pewnym momencie zrezygnował z roli Kapitana Ameryki, jego kostium przywdziewali (jednorazowo, bo nie podołali zadaniu) Bob Russo (bejsbolista, który przy pierwszej próbie złamał rękę), Scar Turpin (motocyklista, dotkliwie pobity) oraz Roscoe Simmons (pracował w siłowni, w której ćwiczył Rogers, zabity na pierwszej misji przez Red Skulla).
  • John Walker był kolejną postacią, która tym razem miała przywdziać kostium na zlecenie rządu. Podano mu też superserum. Jako Kapitan Ameryka był znacznie brutalniejszy i agresywny. Dlatego nie zagrzał zbyt długo miejsca w roli tej postaci. W konsekwencji musiał się z nią pożegnać i stał się U.S. Agentem.
  • Bucky Barnes – wszedł w buty swojego przyjaciela, kiedy Kapitan Ameryka umarł (pozornie). Był to jednak tylko epizod.
  • Sam Wilson, czyli Falcon. Miał dwa podejścia do roli Kapitana Ameryki. Pierwsze – krótkie i nieudane, drugie – nieco dłuższe. Ostatecznie jednak w komiksach Wilson pomaga wrócić Steve’owi Rogersowi do swojej roli, a sam powraca jako Falcon.

Czytaj również: Marvel: filmy i seriale 2024 – na co warto czekać?

Kapitan Ameryka w filmach

Filmowa historia Kapitana Ameryki, choć nieco mniej zawiła, jest spójna z tym, jak wyglądają losy Steve’a Rogersa w komiksach. Mowa oczywiście o wersji z MCU. Wcześniejsze wcale nie były aż tak dokładnym odwzorowaniem papierowych wydawnictw.

Kapitan Ameryka w starszych filmach i serialach

Czy wiesz, że serial o Kapitanie Ameryce był pierwszą w historii produkcją tego typu? Chodzi o 15-odcinkowy serial z 1944 roku. W tytułową rolę wcielił się w nim Dick Purcell, ale historia ekranowa znacznie odbiega od tej z komiksów. Tu za maską skrywał się prokurator generalny Grant Gardner, a nie szeregowy Steve Rogers. Bohater używał też raczej pistoletu niż kultowej tarczy.

W 1979 roku stacja CBS wyprodukowała film „Kapitan Ameryka”, w którym rolę Steve’a Rogersa zagrał Reb Brown – ta produkcja była dość bliska komiksom i powstała na fali adaptacji produkcji Marvela.

Kolejną próbę podjęto w 1990 roku. Wtedy w tytułową rolę wcielił się Matt Salinger, a Kapitan Ameryka mierzył się z Red Skullem. Film nie odniósł zbyt dużego sukcesu.

Kapitan Ameryka w MCU

Steve Rogers jest jedną z pierwszych postaci, które zostały wprowadzone do MCU. Pojawił się on w 8 filmach uniwersum Marvela. We wszystkich w tej roli wystąpił Chris Evans. Tytuły, które warto znać, to (w porządku chronologicznym):

  • Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (2011);
  • Avengers (2012);
  • Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014);
  • Avengers: Czas Ultrona (2015);
  • Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016);
  • Avengers: Wojna bez granic (2018);
  • Avengers: Koniec gry (2019).

Historia Steve’a Rogersa w MCU dobiegła końca w ostatnim filmie z cyklu Avengers. Bohater, po zakończeniu walki z Thanosem, ma wyruszyć w podróż w przeszłość, aby zwrócić Kamienie Nieskończoności, i powrócić do XXI wieku. Decyduje się jednak na pozostanie w przeszłości, u boku Peggy Carter. Powraca jako senior i oddaje swoją tarczę w ręce Sama Wilsona, powierzając mu pełnienie roli Kapitana Ameryki.

Sam Wilson jako Kapitan Ameryka w MCU

Początek historii Sama Wilsona (Anthony Mackie) w roli Kapitana Ameryki widzowie mogli obserwować w serialu Disney+ „Falcon i Zimowy Żołnierz”. W tej produkcji została również wprowadzona postać U.S. Agenta, czyli Johna Walkera. 

Jak wyglądała fabuła? Sam Wilson początkowo odrzucił możliwość „wejścia w buty” Kapitana Ameryki. Oddał tarczę, a rząd powierzył kultową rolę Johnowi Walkerowi. Ten jednak nie sprawdza się – jest zbyt brutalny i pewny siebie. W tym samym czasie Sam, wraz z Buckym, wdają się w walkę z grupą terrorystyczną Flag-Smashers. Ta historia przekonuje go, że powinien przejąć obowiązki Steve’a Rogersa, co ostatecznie robi.

Kapitan Ameryka 2025 – kiedy nowy film?

„Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat” na zadebiutować na ekranach 14 lutego 2025 r. Fabuła filmu nie jest jeszcze znana. Pewne jest jednak, że główną rolę podobnie zagra Anthony Mackie, a historia zapewne będzie powiązana z kolejną na liście produkcją, czyli „Thunderbolts”. 

Czytaj więcej: Thunderbolts w MCU – premiera i najważniejsze informacje

Czy nowy film o Kapitanie Ameryce będzie udany? Miejmy taką nadzieję. W oczekiwaniu na premierę warto odświeżyć sobie starsze produkcje. Życzymy udanego seansu!

Polecane produkty
72,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
255,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka What If...? Art Scale 1/10 - Zombie Captain America
Rabat 36%
563,50 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

359,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość22 cm Wymiary22 x 15 x 15 cm Akcesoria w zestawieBrak
169,50 PLN
Niedostępny
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
70,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
49,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary22 x 12 x 7 cm
25,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałCeramika Pojemność300 ml
Figurka Marvel Legends - Captain America: Sam Wilson (BAF Captain America Flight Gear)
Rabat 35%
85,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

55,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka The Falcon and The Winter Soldier BDS Art Scale 1/10 Captain America Sam Wilson Deluxe
Rabat 49%
1180,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

599,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość46 cm Wymiary46 x 35 x 24,5 cm Akcesoria w zestawieBrak
Figurka The Infinity Saga BDS Art Scale 1/10 Captain America (Avengers - Battle of NY)
Rabat 28%
525,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

379,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość23 cm Wymiary23 x 12 x 10 cm Akcesoria w zestawieBrak
19,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
MateriałPlastik Informacje dodatkoweZasilana bateriami 3x AAA (brak w zestawie)
Figurka Avengers: Endgame BDS Art Scale 1/10 Captain America
Rabat 49%
589,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

300,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość21 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
300,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość19 cm Wymiary19 x 16 x 15 cm Akcesoria w zestawieBrak
141,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Marvel Gallery - Captain America (Sam Wilson)
Rabat 17%
156,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

131,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
16,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary38 x 27 cm Informacje dodatkowe104 elementy
31,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary98 x 33 cm Informacje dodatkoweW zestawie znajduje się plakat z grafiką jak na układance
1554,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość34 cm Wymiary34 x 16,5 x 21 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka