9/9

Fallout – czy będzie 2. sezon?

03/06/2024
Marek jknkj

Kiedy pojawia się filmowa lub serialowa adaptacja gry, zadowoleni są najczęściej głównie ci widzowie, którzy nie znają oryginału. Podobne „oczekiwania” było słychać, gdy Prime Video zapowiedziało serial Fallout. Jak przenieść wielowątkowe RPG, rozwijane w 9 grach od ponad 20 lat, na ekran, aby oddać jego mroczny, ale pełen czarnego humoru klimat? Okazuje się, że tym razem się udało. O czym jest Fallout? Czy będzie 2. sezon? Czytaj dalej!

Fallout – o czym to gra?

Zacznijmy od pierwowzoru serialu, czyli gry. Czym jest Fallout? Pierwsza gra z tej serii pojawiła się w 1997 roku, ale okres jej świetności zaczął się w 2008 roku. To wtedy pieczę nad Falloutem przejęło Bethesda Softwork, a rozgrywka zamieniła się we wciągającą, pierwszoosobową strzelankę/eksplorację otwartego świata. Co ważne, kolejne części rozgrywają się w tym samym uniwersum i rządzą nimi podobne zasady, ale każda z nich ma zupełnie inny wątek fabularny.

W jakim świecie rozgrywa się gra Fallout?

W jakim świecie toczy się więc gra Fallout? To historia, która rozgrywa się w postapokaliptycznej Ameryce, alternatywnej wersji rzeczywistości. Tu dzieje ludzkości potoczyły się nieco inaczej po II wojnie światowej. Zamiast tranzystorów, wynaleziono lampy elektronowe, a fizyka atomowa dała impuls do rozwoju technologicznego. Z drugiej strony zmiany technologiczne spowodowały zahamowanie rozwoju społeczeństwa, mniej więcej na poziomie lat 50-60. XX wieku.

W efekcie:

  • zimna wojna pogłębiała się nieprzerwanie również w XXI wieku;
  • poważnym problemem stał się kryzys energetyczny związany z wyczerpywaniem się zapasów ropy naftowej na świecie;
  • w 2052 roku doszło do wojny między Bliskim Wschodem a Wspólnotą Europejską, a ONZ została rozwiązana;
  • USA zaanektowało Kanadę, a Chiny rozpoczęły okupację Alaski.

Wszystkie te wydarzenia ostatecznie doprowadziły w 2077 roku do wojny nuklearnej. Gracze zakładają, że bomby, które zniszczyły Amerykę, zrzucili Chińczycy. Jednak początek tej historii – rozgrywającej się głównie w XXII i XXIII wieku wśród „spadkobierców” tego, co stało się w XXI wieku, nie jest do końca jasny. Wyraźnie widać jednak efekt.

Powierzchnia Ziemi zamieniła się w napromieniowane, radioaktywne Pustkowia. Tylko nielicznym udało się przetrwać. Ci, którzy przeżyli, próbują odbudować cywilizację, przebywając w schronach przeciwatomowych, nazywanych Kryptami. W teorii zostały one wybudowane przez rząd amerykański, aby dać obywatelom schronienie na wypadek wojny nuklearnej. No właśnie, w teorii. A w praktyce? Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się grać w Fallout ani oglądać serial – nie będziemy spoilerować ;-).

Czytaj też: Czy będzie Diuna 3?

Jakie są główne frakcje w świecie gry Fallout?

Postapokaliptyczny świat Pustkowi to miejsce, w którym przetrwają tylko najsilniejsi. To napromieniowana i wyludniona ruina, w której gdzieniegdzie można odkryć prowizoryczne, rozproszone społeczności. 

Kim są ludzie, którym nie udało się dotrzeć do Krypt? Czy są jeszcze ludźmi? W grze są nazywani ghulami. Żyją dłużej niż przedstawiciele niezmutowanego gatunku ludzkiego, ale stracili całe owłosienie, ich ciało jest w rozpadzie (stąd przypominają nieco zombie), a wielu z nich zdziczało i kieruje się tylko agresją.

Pojawili się także supermutanci – rozwinęli się w efekcie ekspozycji na wirus wymuszonej ewolucji (FEV), który przekształcił ich w większe, silniejsze istoty, o zielonej lub żółtej skórze, praktycznie nieśmiertelne.

Po drugiej stronie są mieszkańcy Krypt stworzonych przez Vault-Tec – zupełnie odcięci tego, co dzieje się na powierzchni ziemi, często przez wiele pokoleń. Nierzadko żyją w świecie retrofuturystycznym, przypominającym realia z USA z lat 50. i 60. XX wieku. Po opuszczeniu schronów wielu z nich ma problem z adaptacją do warunków panujących na Pustkowiach – to oni najczęściej stają się głównymi bohaterami kolejnych części Fallouta.

Do tego pojawiają się rozmaite frakcje, z którymi gracze muszą się zmierzyć. To m.in.:

  • Enklawa – paramilitarna organizacja uznająca się za kontynuację przedwojennego rządu USA, brutalnie i bezwzględnie dążąca do odbudowy Ameryki;
  • Bractwo Stali – koncentruje się na zachowaniu technologii przedwojennej, „wydziera”, z niemal religijnym zapałem wszelkie zaawansowane rozwiązania techniczne innym frakcjom, aby je chronić;
  • Rabusie – to grupy przestępcze, które pustoszą społeczności Pustkowi; przeciwstawiają się im lokalne „milicje”;
  • Instytut – dysponuje najbardziej zaawansowaną technologią, która pozwala im na stworzenie syntków (syntetycznych ludzi).

Co ważne, chociaż np. Enklawa i Instytut w różnych częściach Falloutu jawią się jako wrogowie, świat gry nie jest czarno biały. Jej bohaterowie są ciekawie napisani, a ich motywacje zaskakują złożonością. To jeden z powodów, dla których seria ma tak duże grono fanów na całym świecie.

O czym jest serial Fallout?

Serial Fallout został wypuszczony na Prime Video 10 kwietnia 2024 roku. Pierwszy sezon ma 8 odcinków. Za tę produkcję odpowiadają Jonathan Nolan i Lisa Joy – tandem, który stworzył m.in. Westworld. Warto przypomnieć, że Jonathan Nolan to brat oscarowego reżysera – Christophera – i utytułowany scenarzysta (nominacja do Oscara za Memento, nagroda Saturn za Mrocznego rycerza). To właśnie propozycja tej dwójki, jako pierwsza spośród wielu, zyskała aprobatę Behtesda Softwork.

Być może dlatego, że zamiast odtwarzać fabułę którejś z gier z serii Fallout, twórcy tworzą zupełnie nową historię, osadzoną w świecie znanym z PC i konsol. Jednocześnie perfekcyjnie oddają klimat, z który gracze pokochali ten tytuł. Nie brakuje tu ani charakterystycznej przemocy i lejącej się krwi, ani brutalnego języka, ani czarnego humoru.

Serial Fallout perfekcyjnie łączy kino drogi, horror, western (trochę w stylu tego z Westworld), a także makabreskę oraz moralitet. Nie brak tu też ogromu wątków pobocznych, które, niczym w grze, rozpraszają i „oddalają” od głównego celu, a poważne tematy mieszają się z prozą (postapokaliptycznego) życia. Jednym słowem – jest naprawdę dobrze. Potwierdzają to nie tylko osoby, które usiadły do serialu „na świeżo” bez kontekstu gry, ale też ci, którzy spędzili przy konsoli wiele godzin, wgryzając się w jej świat.

Sprawdź również: Problem trzech ciał Netflix: kiedy 2. sezon?

Serial Fallout – fabuła 

O czym jest serial Fallout? Jest rok 2296. Podobnie jak w typowej grze z tej serii, historia rozpoczyna się w jednej z Krypt, o numerze 33, w której życie toczy się niemal idealnie – jest cukierkowe i bardzo retrofuturystyczne. Mieszkańcy Krypty nie są gotowi na to, co dzieje się na Pustkowiach.

Bohaterką serialu jest Lucy (Ella Purnell) – wychowana „pod kloszem Krypty”, nieświadoma tego, jak wygląda prawdziwy świat. Fabuła zawiązuje się, kiedy jej ojciec, nadzorca Krypyty, Hank MacLean (Kyle MacLahlan), zostaje porwany przez bandytów. Lucy wyrusza na powierzchnię, aby go uwolnić.

Na Pustkowiach Lucy spotyka dwóch bohaterów:

  • Coopera Howarda, ghula (Walton Goggins), który przed wojną był aktorem-supergwiazdą, a obecnie stał się bezwzględnym i cynicznym łowcą nagród. To właśnie w tej postaci, niczym w soczewce, skupiają się kwintesencja i klimat Falloutu;
  • Maximusa (Aaron Moten), życzliwego członka Bractwa Stali.

Obaj mają jeden cel: odnalezienie zbiegłego z Enklawy doktora Siggiego Wilziga – dysponującego technologią mogącą pomóc przywrócić równowagę światu na powierzchni. W dalszej części historii kluczową rolę odgrywa… głowa Wilziga, a jej bohaterowie przeżywają liczne przygody, trafiają do kolejnych Krypt, a przy okazji odkrywają tajemnice przeszłości. To po prostu trzeba zobaczyć.

Gdzie obejrzeć Fallout?

Serial Fallout jest dostępny w serwisie streamingowym Prime Video. Możesz tam obejrzeć wszystkie 8 odcinków 1. serii. Na ten moment jest to jedyne miejsce, w którym została opublikowana produkcja i można się spodziewać, że to się nie zmieni. To autorski serial Amazona.

Czy będzie 2. sezon serialu Fallout?

Pierwszy sezon Falloutu spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Średnia ocen na Rotten Tomatoes to 93%, a na Metacritic – 73/100. Pochwalił go także autor gry, Tim Cain, a wyniki oglądalności są bardzo dobre. 

Dlatego nie dziwi że Amazon potwierdziło, że zostanie wyprodukowany 2. Sezon Falloutu. Można się spodziewać, że pojawi się w nim lokacja znana z jednej gier – Fallout: New Vegas, ale póki co szczegóły fabuły nie są znane.

Kiedy będzie 2. sezon Falloutu – premiera

Trudno jest jeszcze przewidzieć dokładną datę premiery 2. sezonu serialu Fallout. Szacuje się jednak, że w streamingu może się on pojawić w pierwszej połowie 2026 roku. Pewne jest jednak, że powrócą w nim główni bohaterowie znani z pierwszego sezony, czyli Lucy, Maximus i Ghul. My czekamy z niecierpliwością i mamy nadzieję, że Jonathan Nolan tym razem również nie zawiedzie! A póki co polecamy uwadze oryginalne gadżety Fallout dostępne w naszej kolekcji. To gratka nie tylko dla fanów!

Polecane produkty
2897,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość37 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
139,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
115,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
44,90 PLN
Niedostępny
MateriałCeramika Pojemność320 ml
44,99 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary21,5 cm, 3 mm grubości
247,99 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość19 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
289,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
247,99 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość19 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
2906,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość37 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma