
Manga i anime to dwa pojęcia, które zna większość osób. Pierwsze skojarzenie? „Kreskówki z Japonii”! Ale jak jest naprawdę? Oto kilka podstawowych informacji, które warto poznać przed zanurzeniem się w ten świat.
Co to jest manga?
Manga, po japońsku 漫画, to słowo oznaczające obraz, rysunek, szkic, karykaturę czy wreszcie komiks. Wywodzi się oczywiście z Japonii i ma wielowiekową historię. W Kraju Kwitnącej Wiśni tym mianem określano charakterystyczną technikę obrabiania rycin, która była stosowana przez setki lat.
Po raz pierwszy w postaci zbliżonej do tej współczesnej manga pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku – były to karykatury. Szkice rysowane bardzo charakterystyczną „kreską”, które po otwarciu się Japonii na świat Zachodu szybko stały się obiektem zainteresowania Europejczyków czy Amerykanów.
W wieku XX manga zaczęła być utożsamiana z komiksami. Historie szkicowane na papierze stawały się coraz dłuższe i kreatywne, a swój szczyt popularności – także poza Japonią – osiągnęły w latach 60-tych ubiegłego stulecia. I pozostały na nim aż do dzisiaj.
Obecnie szacuje się, że rynek mangi w Japonii jest wart ponad 5 mld (!) dolarów, a zakres tematyczny historii powstających w tym stylu jest wręcz obłędny.
Reasumując więc, można powiedzieć, że manga to pochodzące z Japonii komiksy, które:
- najczęściej są publikowane w ukazujących się regularnie magazynach – najczęściej jeden odcinek historii to ok. 20-40 stronic,
- są zazwyczaj drukowane w czerni i bieli, chociaż poza masowymi i tanimi numerami publikowane są również tzw. tankobon: kolorowe, powstające na lepszej jakości papierze, o wartości kolekcjonerskiej,
- wyróżniają się charakterystyczną „kreską” wszystkich szkiców – wystarczy jeden rzut oka, aby poznać typowy japoński styl.
Co ciekawe, w oryginale mangi mają układ od prawej do lewej i czyta się je od ostatniej do pierwszej kartki. Wydawcy tłumaczeń publikują mangi albo w ten sam sposób, albo w lepiej znanym „zachodnim” stylu, czyli od lewej do prawej i od pierwszej do ostatniej strony.
Jakie są gatunki mangi?
Manga to prawdziwe bogactwo gatunków i wydań, pośród których coś dla siebie znajdą zarówno młodsi, jak i starsi odbiorcy. Poza odmianami, które można by było przyrównać do tych znanych z komiksów zachodnich, można wskazać te charakterystyczne wyłącznie dla publikacji z Japonii.
Najlepiej znane gatunki mangi to:
- shojo-manga – wydania skierowane przede wszystkim dla nastolatek,
- shonen-manga – przeznaczone dla nastoletnich chłopców,
- seinen-manga – manga w wersji „young adult”, kierowana do męskiej publiczności w wieku 18030,
- josei-manga – te publikacje koncentrują się na codziennych realiach życia kobiet w Japonii, przez co ich odbiorczyniami są głównie kobiety 18+ i starsze,
- ecchi i hentai – czyli odpowiednio lekko i bardzo erotyczne mangi. Ta druga odmiana często kieruje się w stronę bardzo dosłownej pornografii.
Ponadto warto wspomnieć o gekiga, czyli powieściach graficznych, które zazwyczaj są dłuższe niż pojedyncze odcinki historii, a jednocześnie kierowane do dorosłego czytelnika. Ciekawym miksem kulturowym jest za to la nouvelle manga, czyli publikacje inspirowane mangą tworzone przez artystów z Japonii, Belgii i Francji.
Zobacz również: Anime dla początkujących: gatunki
Trzeba przy tym pamiętać, że manga powstaje nie tylko w Japonii. Komiksy w stylu z Kraju Kwitnącej Wiśni są tworzone obecnie na całym świecie. Można znaleźć nawet takie rysowane przez polskich autorów – za pierwszy z nich uznaje się Meago Sagę, stworzoną przez Magdalenę Kanię.
Czym różni się manga od anime?
Manga nie jest tym samym co anime. Różnica między tymi dwoma typami produkcji to przede wszystkim forma publikacji. W największym skrócie: manga to papierowe komiksy, natomiast anime to filmy i seriale animowane, które są rysowane kreską znaną z mangi.
Sprawdź też: 5 najlepszych anime wszech czasów
Jak zacząć przygodę z mangą?
Nie miałeś jeszcze do czynienia z japońskimi komiksami i chcesz się przekonać, czy to coś dla Ciebie? Możesz sięgnąć po „klasyki”, takie jak np. Great Teacher Onizuka czy Black Lagoon albo… po prostu po jedną z nowości wśród komiksów manga dostępnych w Dystrykcie Zero. Podąż za swoją intuicją i… kto wie? Może znajdziesz dzięki temu nową pasję?