Uwaga Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK

Darmowa dostawa od 250 zł

Anime dla początkujących - gatunki


Gatunki Anime

Anime to więcej niż „kreskówki dla dzieci”. To wyjątkowe animacje, które wyróżniają się specyficzną estetyką i odważną tematyką. I choć na pierwszy rzut oka każdy film w tej stylistyce jest podobny, w rzeczywistości anime dzieli się na wiele gatunków. Poznaj je i sprawdź najciekawsze tytuły, po które warto sięgnąć na początku przygody z tą dziedziną popkultury!

Na początek najważniejsze: nie wszystkie anime to produkcje dla dzieci. Wręcz przeciwnie! Lwia część produkcji została stworzona z myślą o dorosłym widzu, a poruszane w nich tematy poruszają i wytrącają ze strefy komfortu. Jednak kiedy chcesz się zanurzyć w świat tych animacji, na początku możesz mieć problem z wybraniem tych odpowiednich dla siebie. Dobrym „filtrem” może być rozróżnianie gatunków japońskich animacji. Oto te najważniejsze.

Gatunki anime dla młodszych odbiorców

Anime kojarzy Ci się z tytułami, które oglądałeś jako dziecko lub nastolatek, np. z Dragon Ball czy z Naruto? To rzeczywiście produkcje, które są skierowane do szerokiej grupy widzów – a zwłaszcza tych młodszych. A oto, jakie gatunki można wymienić w tym obszarze.

  • Kodomo – są to produkcje tworzone dla młodszych dzieci, w przedziale wiekowym ok. 6-11 lat. Koncentrują się wokół tematyki powiązanej z rodziną i przyjaciółmi, i zawierają przyjazne małemu odbiorcy treści. Wśród tytułów zaliczanych do tej kategorii warto wymienić np. Hamtaro czy Doraemon.
  • Shōjo (określane również jako shoujo) – to anime dedykowane głównie do nastolatek. Ich fabuła obraca się dookoła relacji między młodymi bohaterami, a jej ważnym elementem są sprawy związane z poszukiwaniem miłości czy flirtowaniem. W tej kategorii warto zerknąć na tytuły typu Perfect Girl Evolution czy Hana Yori Dango, Perfect Girl Evolution.
  • Shōnen (zapisywane także jako shounen) – do tej kategorii zaliczają się wspomniane już wcześniej Dragon Ball oraz Naruto. To odpowiednik shoujo, ale przeznaczony głównie dla chłopców. Bohaterowie tych produkcji najczęściej zmagają się z wyzwaniami dorastania, na drodze do spełnienia marzeń. 

Anime dla starszego widza

Wymienione powyżej produkcje to tak naprawdę tylko ułamek wszystkich, po które możesz sięgnąć. Teraz czas przejść do gatunków, które są polecane przede wszystkim starszym widzom. 

Zacznijmy od tych, które można potraktować jako odpowiedniki gatunku young adult w zachodniej literaturze i kinematografii. Mowa o produkcjach przeznaczonych dla widza w przedziale wiekowym 18-30 lat, poruszających poważniejsze, często kontrowersyjne tematy, ale nadal „kręcących się” wokół tematów związanych z wyzwaniami dojrzewania do zmian. Są to:

  • Josei – grupą docelową są młode, dorosłe kobiety, a tematyka jest często związana z problemami życia codziennego. Oglądanie produkcji z tego gatunku to dobry sposób na przyjrzenie się bliżej japońskiej kulturze, ponieważ najczęściej rozgrywają się w realiach odzwierciedlających obecne życie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tytuły ciekawych produkcji z tego gatunku to np. Kuragehime czy Paradise Kiss.
  • Seinen – to produkcje o podobnym charakterze do josei, ale skierowane przede wszystkim do męskiego audytorium. Można się tu spodziewać dość mocnych scen przemocy, wulgarniejszego języka, a także nagości. W tym gatunku mieszczą się np. kultowy Ghost in the Shell czy Hellsing. 

A teraz czas na kilka gatunków tematycznych – powiązanych z konkretnymi motywami fabularnymi.

  • Mechy (albo mecha) – akcja tych anime rozgrywa się najczęściej w niedalekiej przyszłości, a ich bohaterowie kierują gigantycznymi robotami. W tę kategorię wpisuje się np. Generał Daimos czy Gundam.
  • Shōjo-ai oraz Shōnen-ai – to anime koncentrujące się na relacjach uczuciowych bohaterów, jednak ich bohaterowie to albo dwie kobiety, albo dwaj mężczyźni w romantycznym związku. Uwaga! To „grzeczne” wersje anime, niezawierające scen intymnych. Te można za to znaleźć w ich niecenzurowanych wersjach, czyli odpowiednio yuri i yaoi.
  • Mahō-shōjo – do tego gatunku zalicza się kultowa Czarodziejka z księżyca. Chodzi o produkcje, których główne bohaterki, nastolatki, ratują świat przy pomocy magicznych mocy.
  • Shinigami – w tych anime pojawia się personifikacja postaci śmierci, wokół której obraca się fabuła. Tytuły z tej kategorii to np. Soul Eater czy Death Note.

Oprócz tego istnieją również anime o charakterze erotycznym i pornograficznym, ze słynnym hentai na czele, ale to już zupełnie inna historia.

Oczywiście granice między poszczególnymi gatunkami anime bywają płynne. Jednak po poznaniu specyfiki każdego z nich będzie Ci łatwiej dobrać produkcje do swoich oczekiwań. Życzymy udanego seansu!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Nowy wpis