9/9

Avatar: The Way of Water – czy legenda przetrwa próbę czasu?

07/11/2022
Marek jknkj
Avatar: The Way of Water

Czy wiesz, że od premiery „Avatara” upłynęło już kilkanaście lat? Tak, tak! Film, który absolutnie oszołomił wizualnie, pojawił się na ekranie w 2009 roku. I to właśnie on przez kolejne 10 (!) lat pozostawał na szczycie listy najbardziej dochodowych produkcji kinowych wszech czasów. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ już 16 grudnia 2022 roku pojawi się długo wyczekiwany sequel: „Avatar: Istota wody”. Zatem najwyższy czas odświeżyć sobie historię i… zastanowić się, czy warto powrócić na Pandorę.

Na czym polegał fenomen „Avatara”?

Za „Avatara” odpowiada James Cameron – twórca tak kultowych filmów jak „Terminator”, „Obcy” czy „Titanic”. To tytuły, których fanom kina przedstawiać nie trzeba. 

Jednak to właśnie „Avatar” przyciągnął do kin największą liczbę fanów. To pierwszy na świecie film, z którego zysk wyniósł ponad 2 mld dolarów. W ciągu roku od premiery jego dochody osiągnęły niemal 2,8 mld dolarów! Wynik został przebity dopiero 10 lat później przez „Avengers: Koniec gry”.

Z czego wynikała tak duża popularność produkcji? Złożyło się na to kilka czynników.

Nowatorstwo techniczne – pierwszy film w 3D

O ile dzisiaj kino zdaje się powoli odchodzić od technologii 3D (a przynajmniej nie jest ona aż takim „wow” jak jeszcze jakiś czas temu), o tyle w 2009 roku to była absolutna rewolucja. To właśnie specjalnie na potrzeby „Avatara” w wielu kinach na świecie zagościły projektory 3D, a premiera została przełożona o pół roku – tak, aby dać sieciom multipleksów czas na „upgrade technologiczny”.

Pewne jest, że ta nowinka technologiczna była jednym z magnesów przyciągających widzów do kina.

Spektakularne animacje

około 60% filmu to CGI, czyli efekty komputerowe i to niesamowicie realistyczne! Całkowicie wygenerowani są mieszkańcy Pandory – księżyca, na którym rozgrywała się fabuła „Avatara”. Zastosowana technologia Image Metrics pozwoliła na uzyskanie niesamowicie realistycznych ruchów oraz mimiki postaci. 

Można więc spokojnie powiedzieć, że kolejna dekada rozwoju CGI to w dużej mierze zasługa filmu Camerona, który „przetarł szlaki”. Nie dziwi więc, że scenariusz produkcji przeleżał w szufladzie reżysera od 1994 roku!

Uniwersalna fabuła

O ile w kwestiach technicznych eksperci są zgodni i potwierdzają, że „Avatar” był przełomem, o tyle sama historia budzi dyskusje. Z jednej strony mówi się, że to aktorska wersja opowieści o Pocahontas, dobrze znanej z bajek Disneya. Z drugiej – docenia się uniwersalny, ponadczasowy wydźwięk oraz to, jak dobrze łączą się tu elementy sci-fi i baśni. To połączenie udaje się rzadko, ale kiedy już wyjdzie, powstają prawdziwe perełki – z „Gwiezdnymi Wojnami” na czele.

To właśnie dlatego „Avatar” spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, a z bohaterami filmu można się było z łatwością utożsamić.

Perfekcyjnie dopracowane uniwersum

James Cameron i jego zespół zadbali o niemal każdy element rzeczywistości na Pandorze oraz świata ludu Na’vi. Reżyser założył, że żaden detal pojawiający się na ekranie nie może być przypadkowy. 

Twórcy podeszli do tematu naukowo i:

  • stworzyli na potrzeby filmu PRAWDZIWY język Na’vi – to, co słychać, nie jest przypadkowym bełkotem, a „pełnoprawnym” narzędziem komunikacji. Język, na bazie narzeczy maoryskich, z ciekawymi dodatkami, takimi jak spółgłoski ejektywne, został stworzony przez wybitnego lingwistę, prof. Paula Frommera, a aktorzy przed rozpoczęciem zdjęć musieli go opanować;
  • wysłali Sigourney Weaver, która odgrywała rolę biolog badającej przyrodę Pandory, na warsztaty na uniwersytet, aby nauczyła się, jak analizować próbki gleby w wiarygodny sposób;
  • wysłali cały zespół aktorów do hawajskich tropikalnych lasów deszczowych, aby zrozumieli realia, jakie miały panować na Pandorze;
  • wymagali od aktorów przejścia profesjonalnych szkoleń związanych z umiejętnościami charakterystycznymi dla ich postaci – np. łucznictwa, jazdy konnej czy walki wręcz.

To niezwykle „poważne” podejście do kreowania rzeczywistości filmowej opłaciło się. Fabuła „klei się” i nie ma w niej ogromnych dziur, a stworzony świat wciąga i nie sprawia wrażenia „fasadowości”. Dlatego aż chce się do niego powrócić. I to się właśnie dzieje!

„Avatar 2” – wreszcie się udało!

Sequel „Avatara” miał się pojawić już na Boże Narodzenie 2014 roku, jednak… skala przedsięwzięcia była na tyle ogromna, że nieustannie przekładano prace. W końcu rozpoczęły się one w 2017 roku i trwały przez ponad 5 lat. 

Wreszcie nadszedł czas na efekty. Już 16 grudnia 2022 roku na ekrany kin trafi „Avatar: The Way of Water” – gadżety z tego filmu są już dostępne w przedsprzedaży! A co czeka widzów na ekranie? Wiadomo, że:

  • akcja rozegra się w wodach oceanu księżyca Pandora;
  • do ról powracają główni aktorzy znani z pierwszej części, tj. m.in. Sam Worthington jako Jake Sully, Zoe Saldana jako Neytiri czy CCH Pounder jako Mo’at; do obsady powrócili też Sigourney Weaver (w innej roli!), Stephen Lang czy Dileep Rao. Dołączają do nich m.in. Oona Chaplin, Vin Diesel, Kate Winslet czy Michelle Yeoh;
  • to nie będzie ostatni film z serii – w 2024 roku ma się pojawić „Avatar 3” (zdjęcia kręcono jednocześnie).

Co dokładnie stanie się na ekranie? Jeszcze chwila cierpliwości i wszystko będzie jasne. Miejmy nadzieję, że produkcja nie rozczaruje, jak np. „Matrix: Zmartwychwstania” i ponownie rozbudzi wyobraźnię widzów!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię
Polecane produkty
299,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Avatar: The Way of Water - Tonowari
Rabat 33%
134,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

90,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Avatar (Megafig) - Amp Suit
Rabat 50%
247,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

125,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Avatar - Miles Quaritch
Rabat 33%
89,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

60,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość11 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
40,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Akcesoria w zestawiePosiada MateriałPlastik
Figurka Avatar: The Way of Water - Skimwing
Rabat 21%
145,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

114,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
WymiaryOkoło 18 cm szerokości Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Avatar: The Way of Water (Megafig) - CET-OPS Crabsuit
Rabat 37%
189,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

119,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Avatar: The Way of Water Cosbaby -  Neytiri
Rabat 34%
95,50 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

63,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Avatar: The Way of Water Cosbaby -  Jake Sully
Rabat 27%
93,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

67,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
270,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość30 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
44,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary23,5 x 19,5 cm, 3 mm grubości