9/9

Kim jest Ahsoka?

06/10/2023
Marek Pokorski
Ahsoka

Serialowy świat Gwiezdnych Wojen rozwija się w spektakularnym tempie. Kolejne pojawiające się produkcje zbierają dobre recenzje od krytyków i widzów. Najnowsza to Ashoka. Serial jest kolejnym – po Mandalorianinie, Księdze Boby Fetta czy Obi-Wan Kenobim – osadzonym chronologicznie w przestrzeni między filmowymi prequelami a oryginalną trylogią. A kim jest sama Ahsoka? Odpowiadamy.

Kto to jest Ahsoka?

Ahsoka Tano, czyli bohaterka najnowszego serialu Star Wars, jest byłą Jedi. Pochodzi z planety Togrutan, gdzie urodziła się w roku 36 BBY (przed bitwą o Yavin). Już od najmłodszych lat przejawiała potencjał – Moc objawiła się w niej, kiedy dziewczyna miała… roczek. Wówczas nawiązała więź z potworem i tak uratowała innych w swojej wiosce od jego ataku.

Szybko została dostrzeżona przez mistrza Plo Koona i tak trafiła do świątyni Jedi na Coruscant. Tam pobierała nauki aż do 14. roku życia. Wtedy, jako padawanka, została przydzielona do nowego mistrza. Został nim nie kto inny jak (bardzo zszokowany tym faktem!) Anakin Skywalker. Już tu historia zaczyna się robić ciekawa, nawet jeśli nie zdarzyło Ci się oglądać Wojny Klonów, prawda? Warto nadrobić tę animację, bo to właśnie Ahsoka była jedną z postaci, które niczym magnes przyciągały przed ekran miłośników Star Wars!

Ahsoka i Anakin Skywalker: duet idealny?

Duet Obi-Wan Kenobi – Anakin Skywalker w roli mistrza i padawana był (jednym z nielicznych) silnym punktem filmowych prequeli Gwiezdnych Wojen. Natomiast relacja między Anakinem a Ahsoką jest jedną z „lokomotyw”, jeśli nie najsilniejszym punktem Clone Wars.

Trudno było nie pokochać młodej, nieco zbuntowanej, odważnej, pomysłowej i upartej przyszłej Jedi! Już od pierwszych chwil, kiedy zaskoczonemu Anakinowi zostaje przydzielona uczennica, widać było, że między tymi bohaterami narodzi się niezwykle silna więź. I chociaż mistrz często nazywał ją „Smarkiem”, a ich relacja była nasycona złośliwymi żarcikami i humorem, lojalność oraz przyjaźń zawsze wygrywały. Przynajmniej do czasu.

Początkowo chcąca działać podręcznikowo i dość nijaka przyszła Jedi zainspirowała się buntowniczością Skywalkera. Szybko nauczyła się, że czasami trzeba coś zrobić „pod prąd” i łamiąc reguły (ale nie własny kodeks moralny!), żeby wygrać. 

Wspólnie ze swoim mistrzem przeżyła wiele przygód i bitew – od Christophsis, przez Tatooine, bitwę o mgławicę Kallidę czy o Bothawui. Zmierzyła się też z przedstawicielami Ciemnej Strony Mocy, znanymi z filmowych Gwiezdnych Wojen – m.in. z Darth Maulem czy Generałem Grievousem. Serialowe „dojrzewanie” uczyniło z niej jedną z najciekawszych postaci uniwersum Star Wars – empatyczną i… dobrze wyczuwającą sytuacje, które wydawały się podejrzane. To ona jako pierwsza wyczuła obecność Ciemnej Strony Mocy w pobliżu swojego mistrza, mimo to nie tracąc wiary w niego.

Co ważne, relacja Anakina i Ahsoki została niezwykle rozwinięta w Wojnach Klonów. Widzowie mogli więc obserwować, jak ich więź ewoluuje, a oboje bohaterowie troszczą się o siebie, uczą się od siebie i zmieniają się w czasie. To coś, czego zabrakło np. w przedstawieniu (mającej ogromny potencjał!) relacji Obi-Wana i Anakina w prequelach.

Czytaj również: Andor – wszystko, co musisz wiedzieć na start 

Ahsoka poza Zakonem Jedi

Jednym z przełomowych momentów w historii Ahsoki jest ten, w którym została posądzona o zamach terrorystyczny na Coruscant. Mimo że była szanowaną Jedi, w tym momencie pozostała bez sojuszników. Musiała zostać zbiegiem. I chociaż po jakimś czasie, głównie dzięki Anakinowi, Tano została oczyszczona z zarzutów, sprawiły one, że Ahsoka utraciła zaufanie do Zakonu Jedi i opuściła go.

I mimo że na chwilę powróciła do walki, biorąc udział w oblężeniu Mandalory, jej „kariera” jako Jedi dobiegła końca wraz z ogłoszeniem Rozkazu 66 o uśmierceniu wszystkich rycerzy Zakonu. Ahsoka oczywiście przetrwała rzeź. W dużej mierze stało się to dzięki swojemu przyjacielowi, Rexowi, który umożliwił jej ucieczkę. Potem przez lata ukrywała swoją tożsamość, aby przetrwać.  Nie oznacza to jednak, że mogła prowadzić spokojne życie. Nieustannie poszukiwali jej Inkwizytorzy Imperium. 

To właśnie pokonanie jednego z nich było impulsem do powrotu do walki. Pod pseudonimem Fulcrum dołączyła do Rebelii, pod przewodnictwem senatora Baila Organy. Nie miała wówczas świadomości, że jej dawny mistrz przeszedł na Ciemną Stronę Mocy i stał się Darthem Vaderem. Prawdę poznała podczas konfrontacji z Sithem na Malachor – kiedy jedna z części maski Vadera odpada, odsłaniając oko jej dawnego przyjaciela. To wydarzenie wywarło na niej ogromne wrażenie. Jej były mistrz został poważnie ranny w walce, natomiast Ahsoka uszła z niej cało i kontynuowała przygody.

Co ciekawe, bohaterka zetknęła się z Lukiem Skywalkerem. To pod jego skrzydła przekazała młodego, obiecującego ucznia, Grogu. W rozmowie z tym Jedi wspomniała znajomość z jego ojcem, Anakinem.

Czym wyróżnia się Ahsoka?

Ahsoka jest bardzo wyjątkową Jedi. Łatwo odróżnić ją po wyglądzie – charakterystycznym dla rasy Togrutanów. Pomarańczowa cera, biało-niebieskie lekku, niebieskie oczy… nie sposób jej było pomylić z inną bohaterką.

Równie unikalne są umiejętności Ahsoki. 

  • Bohaterka jako Jedi posługiwała się charakterystycznymi dwoma niebieskimi mieczami świetlnymi. Symbolicznie porzuciła je, kiedy zrezygnowała z drogi Zakonu.
  • W czasach walki dla Rebelii korzystała z dwoma mieczami świetlnymi o dłuższej klindze.
  • Jest rewelacyjną pilotką i strategiem – udowodniła to m.in. w bitwie o Ryloth.

Ahsoka – serial: najważniejsze informacje

Postać Ahsoki zyskała ponownie zainteresowanie fanów Star Wars z uwagi na produkcje Disney+, w których się pojawiła. Była obecna, epizodycznie, w dwóch produkcjach. Po pierwsze – w kultowym Mandalorianinie. To tam rozgrywa się wspomniana już historia z Grogu. Po drugie – w Księdze Boby Fetta. Jednak – zgodnie z zapowiedzią – miał powstać jeszcze serial, którego bohaterką jest Ahsoka.

Tak też się stało. John Favreau i Dave Filoni, odpowiedzialni za dwa pozostałe projekty, napisali również Ahsokę. W roli tej bohaterki obsadzono Rosario Dawson, którą fani mogą znać choćby z roli Claire Temple z Daredevila.

Serial ruszył 23 sierpnia 2023 roku na platformie Disney+.

O czym jest serial Ahsoka?

Fabuła serialu Disney+ kontynuuje opowieść z finału animacji Star Wars: Rebelianci. W tej historii Ezra Bridger z Wielkim Admirałem Thrawnem skoczyli w nadprzestrzeń. Natomiast Ashoka wyrusza na ich poszukiwanie.

Serial jest świetnie prowadzony i uderza w nostalgiczne tony – przywołując klimat rodem z oryginalnej trylogii Star Wars George’a Lucasa. Wyraźnie widać też nawiązania do Clone Wars. Warto wspomnieć choćby o relacji między Ahsoką a jej byłą padawanką, Mandalorianką Sabine Wren. Kobiety łączą siły, aby walczyć o poważną stawkę, a „chemia” między nimi jest po prostu rewelacyjna.

Do tego powraca Hayden Christensen w roli Darth Vadera, a jego postać wreszcie dostaje coś ciekawego do zagrania. Świetnie prezentują się też antagoniści, czyli Baylan i Shin. Daleko im do „generycznych złoli” pozbawionych mózgów.

Czy to absolutnie najlepszy serial z uniwersum Star Wars? Trudno powiedzieć – choćby dlatego, że ta produkcja jeszcze się nie zakończyła. Natomiast ogląda się ją dobrze, co daje nadzieję, że nowe Gwiezdne Wojny (a mówi się o soft-reboocie filmów…) pójdą z tym kierunku, który najbardziej kochają fani uniwersum.

Czytaj również: Taika Waititi nowym reżyserem Star Wars? Co warto wiedzieć?

A Wy jak uplasowalibyście Ahsokę na tle innych seriali Star Wars na Disney+? Nasza ocena jest wysoka.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię
Polecane produkty
147,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość15 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Star Wars The Mandalorian Vintage Collection (2022) - Ahsoka Tano & Grogu
Rabat 25%
159,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

119,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
72,00 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość12 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Star Wars The Mandalorian Vintage Collection (2022) - Ahsoka Tano (Corvus)
Rabat 16%
94,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

80,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość10 cm Zakres ruchuW pełni ruchoma SeriaVintage Collection
60,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość20 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) SeriaCable Guy
1878,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość28 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka Star Wars The Mandalorian 1/6 Ahsoka Tano
Rabat 15%
Promocja
1800,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

1530,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość29 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
1384,50 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość29 cm Wymiary29 x 28 x 23 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka
Figurka Star Wars The Mandalorian Milestones 1/6 Ahsoka Tano
Rabat 15%
Promocja
845,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

718,25 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Star Wars The Mandalorian BDS Art Scale 1/10 Ahsoka Tano
Rabat 15%
Promocja
799,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

679,15 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość23 cm Wymiary23 x 16 x 14 cm Akcesoria w zestawieBrak
103,50 PLN
Przedsprzedaż
Wymiary40 cm długości Informacje dodatkoweWykonany ze stopu cynku i nierdzewnej stali
38,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość4 cm MateriałVinyl SeriaPOP! Pocket Keychain
1399,00 PLN
Przedsprzedaż
Skala1:1 SeriaBlack Series
94,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
889,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość19 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
859,00 PLN
Niedostępny
Wysokość24 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) Skala1:7
72,00 PLN
Niedostępny
Wysokość9 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) MateriałVinyl
Figurka Star Wars Premium Format 1/4 Ahsoka Tano
Rabat 27%
2950,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

2150,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość50 cm Wymiary50 x 36 x 37 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Zestaw figurek Star Wars The Mandalorian 1/6 Ahsoka Tano i Grogu
Rabat 15%
Promocja
1909,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

1622,65 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary29 cm (Ahsoka) / 6 cm (Grogu) Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma