9/9

Spin-offy Gry o tron – czy jest na co czekać?

07/10/2022
Marek Pokorski

Gra o tron to jeden z tych seriali, które na lata rozgrzały widzów i rozpaliły miłość do fantasy nawet w osobach niezainteresowanych tym gatunkiem. Sęk w tym, że o ile pierwszych 5-6 sezonów trzymało widzów w napięciu, o tyle te końcowe, a zwłaszcza ostatni – rozczarowały i pozostawiły z poczuciem niedosytu. 21 sierpnia w HBO Max debiutuje pierwszy spin-off produkcji: Ród Smoka, a mówi się, że ostatecznie ma ich być kilka. Czy warto na nie czekać? Co wiadomo o Rodzie Smoka? Sprawdzamy.

Co po finale Gry o tron?

W 2021 roku pojawiła się informacja, że HBO zaczęło produkcję aż 7(!) spin-offów oraz prequeli Gry o tron. Dla wielu osób było to zaskoczenie – zwłaszcza po bardzo chłodnym przyjęciu 8. sezonu serialu stworzonego przez Davida Benioffa, D.B. Weissa na podstawie (wciąż niedokończonych) powieści z cyklu „Pieśń Ognia i Lodu”.

Finał GoT był rozczarowujący, a sposób, w jaki scenarzyści poprowadzili fabułę – daleki od inteligencji i logiki poprzednich sezonów, a tym bardziej książek. 

Czytaj więcej: Gra o tron: co poszło nie tak?

Jednak mimo że końcowe odcinki nie były tak dobre jak te z 1. czy 4. sezonu, nadal w ogólnym rozrachunku Grę o tron można uznać za dobry serial. Poza tym historia wysnuta George’a R.R. Martina aż prosi się o kontynuację. Teraz już wiadomo na pewno, że widzowie powrócą do tego uniwersum.

Jakie spin-offy Gry o tron mają powstać?

Jak już wspomnieliśmy, ubiegłoroczne zapowiedzi mówiły o aż 7 nowych produkcjach ze świata „Pieśni Ognia i Lodu”. Zapowiedzi HBO Max są więc imponujące. Oto co ma się pojawić w kolejnych latach.

Ród Smoka (House of the Dragon) – premiera 21 sierpnia 2022 r.

Ta produkcja jest już w 100% potwierdzona i już niebawem „wyląduje” na platformie HBO. Jest to prequel opowieści znanej z Gry o tron, koncentrujący się na losach rodu Targaryenów. Jego akcja rozgrywa się 200 lat przed wydarzeniami znanymi z „Pieśni Ognia i Lodu”. 

Na Żelaznym Tronie zasiada Viserys, potomek Aegona i Targaryena. Jest postrzegany jako dobry człowiek, ale słaby władca. Za jego rządów na dworze, wśród członków rodu, wytwarzają się dwa stronnictwa. Walka toczy się o to, kto przejmie schedę po Viserysie. Czy będzie to jego pierworodna, Rhaenyra (w tej roli Emma D’arcy), czy Daemon, młodszy brat króla (gra go Matt Smith, znany m.in. jako odtwórca roli Doktora w kultowym serialu Doktor Who)? Szykuje się krwawa walka i fabuła pełna intryg. 

Zwiastun serialu pokazuje, że może być BARDZO dobrze. Zwłaszcza że historia bazuje na książce George’a R.R. Martina „Ogień i krew”, a sam autor z entuzjazmem wypowiada się o produkcji. Powraca również m.in. odpowiedzialny za fenomenalną muzykę do Gry o tron Ramin Djawadi, a wśród producentów i reżyserów jest Miguel Sapochnik. To on nakręcił jeden z najlepiej ocenianych odcinków Gry o tron, czyli „Bitwę bękartów” z 6. sezonu.

Nie pozostało już wiele czasu, więc wkrótce będzie można ocenić, czy ten spin-off jest udany, czy też nie.

Spin-off o Jonie Snow 

Jon Snow jest jedną z najbardziej lubianych postaci z Gry o tron i… jedną z niewielu, które przetrwały do końca serialu. Jego historia w produkcji HBO kończy się dość… rozczarowująco. Przypomnijmy: bohater zabija Daenerys, która wpadła w obłęd. Następnie jest skazany za wygnanie i wraca za Mur.

Okazuje się jednak, że historia Jona Snowa wcale nie musi się na tym kończyć. Coraz więcej źródeł potwierdza, że powstaje już spin-off koncentrujący się na tej postaci. Jednak oficjalnego potwierdzenia HBO jeszcze nie ma. Można się spodziewać, że decyzja jest uzależniona od tego, jak zostanie przyjęty Ród Smoka.

10 tysięcy statków (10,000 Ships)

Ten serial ma się rozgrywać ok. 1000 lat przed wydarzeniami z Gry o Tron. Ma opowiadać o podróży idolki Aryi Stark, Nymerii (po której imię otrzymał wilkor bohaterki). Zgodnie z legendami Westeros, miała ona doprowadzić lud, który zamieszkiwał w Essos do Dorne, i zostać królową. Za scenariusz do tej produkcji ma odpowiadać Amanda Segel.

Opowieści o Dunku i Jaju (Tales of Dunk and Egg)

To również ma być prequel historii znanej z Gry o tron. Jednak przeniesie on widzów ok. 90 lat wstecz. Dunk to dzielny rycerz, Duncan Wysoki, a Jajo to jego giermek, który ostatecznie ma zostać królem Westeros, Aegonem V. Fabuła tego serialu będzie oparta o „Opowieści z Siedmiu Królestw” George’a R.R. Martina.

Wąż Morski (Sea Snake)

Ten serial, za który ma odpowiadać Bruno Helle, znany jako twórca świetnej produkcji „Rzym”, ma być powiązany z Rodem Smoka. Ma się koncentrować na Corlysie Velaryonie – jednym z bohaterów serialu, który będzie miał premierę w sierpniu 2022 roku. Jest on głową rodu Velaryonów i mężem księżniczki Rhaenys Targaryen. O czym dokładnie będzie historia? Czy o jego podróży do krainy Yi Ti? Trudno powiedzieć. Ponoć trwają prace nad pilotem serialu.

Poza tym zapowiedziane są dwie animacje z uniwersum Westeros – jedna poświęcona wspomnianemu już Yi Ti, przypominającego nieco Starożytne Chiny, druga… „ma być”, ale nie wiadomo o niej nic. Mówi się też o sztuce broadwayowskiej „Turniej w Harrenhal”, jednak tu jest więcej domysłów niż pewników.

Czy kolejne spin-offy i prequele Gry o tron w ogóle powstaną? Pół-żartem można powiedzieć, że to bardziej prawdopodobne niż publikacja „Wichrów zimy” George’a R.R. Martina. Pisarz obiecuje już od kilku lat, że książka jest „już na ukończeniu”, ale niewiele z tego wynika. Plany HBO widzowie poznają na pewno znacznie wcześniej. Póki co, zapowiada się intrygujący koniec lata i początek jesieni z Rodem Smoka. I tego się trzymajmy.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię
Polecane produkty
133,50 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
MateriałCynk
72,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
72,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
72,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
172,50 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość13 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
172,50 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość17 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
206,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość20 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
206,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość17 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
260,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość23 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
322,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość25 cm Akcesoria w zestawieTylko podstawka Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Podkładka materiałowa pod mysz House of the Dragon - Targaryen
Rabat 10%
Promocja
41,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

37,71 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wymiary23,5 x 19,5 cm, 3 mm grubości
41,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
MateriałCeramika Pojemność320 ml
41,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
MateriałCeramika Pojemność320 ml
72,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
72,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
327,00 PLN
Niedostępny
Wysokość19 cm Informacje dodatkoweFunkcja podpory pod książki