9/9

Przegląd producentów figurek kolekcjonerskich

15/09/2022
Marek Pokorski

Bez względu na to czy naszą miłością są komiksowi superbohaterowie, postacie z gier, bohaterowie filmów, czy też świat anime, to jeśli chodzi o reprodukcje w formie figurek oferta niemal dla każdego z tych mediów jest wręcz ogromna i czasami może być nawet przytłaczająca. Mamy na rynku multum różnych producentów którzy robią swoje produkty w różnych skalach w różny sposób, a co za tym idzie także w różnej cenie.

Praktycznie w dzisiejszych czasach będąc fanem kogokolwiek, można znaleźć coś interesującego. Mamy tą dogodność że bez względu na budżet, jeśli chcemy mieć na półce swojego ulubionego bohatera, to z pewnością odnajdziemy coś dla siebie. I w tym wpisie pragnę zrobić krótki przegląd najpopularniejszych producentów figurek kolekcjonerskich, poniekąd dla każdego segmentu cenowego.

Na wstępie pragnę jednak zaznaczyć że tekst jest przygotowany raczej dla osób które nie orientują się tak dobrze w temacie, być może szukając właśnie czegoś na prezent, albo też zaczynają zbieranie figurek i chciałyby poznać nieco bliżej każdego producenta i co on może zaoferować. Także muszę dodać że we wpisie pominę nieco segment figurek anime, gdyż on sam jest tematem rzeką i zasadniczo zasługuje na osobny wpis.

Tak więc zapraszam. Listę postanowiłem tworzyć kolejno od producentów którzy są w stanie zaoferować od ciekawych najtańszych rozwiązań, do tych najdroższych.

Funko

Funko Producent Funko to poniekąd fenomen na rynku figurek kolekcjonerskich. Zdobył serca wielu osób swoimi uroczymi figurkami z kolekcji POP!. Charakteryzują się one dosyć niewielkimi rozmiarami, albowiem na ogół około 9-10 cm. Oraz posiadają swój własny unikatowy styl - wielkie oczy wielka głowa. Tzw. Bobble-Heady czyli mające "napompowaną" głowę. Figurki POP! to nie są produkty które mają wyglądać realistycznie, a po prostu być urocze i wspaniale się prezentować na półce. I sam producent wykonuje to zadanie w stu procentach.

Jeżeli chodzi o cenę to figurki te na ogół występują w przedziale 50-65 zł za wersję standardowych rozmiarów, lub też okolice 90 zł za figurki około 15 cm.

Niewątpliwie sukcesem tych figurek, oraz znakomitą strategią producenta, jest to że ich kolekcja jest ogromna! I to naprawdę ogromna w pełnym tego słowa znaczeniu. W naszym sklepie mamy ich już niemal 600 różnych bohaterów.

Funko przyjęło strategię żeby pozyskiwać jak najwięcej różnych licencji. Dzięki temu wydaje figurki niemal z każdej możliwej tematyki. Nie tylko z popularnych tytułów, ale także możemy tutaj odnaleźć figurki z kreskówek Hanna Barbery, mniej popularnych seriali TV, czy filmów z lat 90. Stąd praktycznie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Nawet jeśli nie jest się kolekcjonerem a po prostu fanem danej postaci to własnie Funko POPy mogą się idealnie sprawdzić jako jakiś drobny wypełniacz na półkę lub podarunek dla bliskiej osoby. Są stosunkowo tanie i mają w sobie ten efekt wow przy otrzymywaniu.

Jedynie warto ostrzec że z figurkami POP! jest jeszcze taki haczyk, że im mamy ich więcej na półce tym jeszcze cudniej one wyglądają i szybko można wpaść w nałóg zbierania :) Jak widać producent wiedział co robi oferując nam tak bogatą kolekcję.

Funko

McFarlane Toys

McFarlane Toys McFarlane Toys jest to producent który posiada w swej ofercie bardzo interesującą kolekcję figurek Assassin''s Creed oraz The Walking Dead. Wydaje w niej zarówno figurki ruchome które charakteryzują się bardzo przystępną ceną (na ogół około 70-170 zł) a jednocześnie reprezentują naprawdę niezłą jakość i dostarczane są zawsze ze sporym zestawem akcesoriów. Oraz drugi segment to statuetki z nieco wyższej półki cenowej i w limitowanych nakładach które potrafią znikać jeszcze przed swoją oficjalną premierą.

Figurki Assassynów tego producent to w tej chwili w mojej opinii najciekawsza opcja, jeśli rozważamy tutaj figurki ruchome. Inni producenci pod tym względem charakteryzują się bardzo wysokimi cenami, podczas gdy to własnie McFarlane potrafi zaprezentować ciekawe figurki w atrakcyjnej cenie około 80 zł.

Od czasu do czasu w ofercie tego producenta pojawią się jeszcze inne licencje, jak chociażby Halo, Gears of War, czy też naturalnie Spawn od którego sam producent się wywodzi. McFarlane Toys także specjalizuje się w figurkach sportowców z amerykańskich lig, jednak ponieważ w tym wpisie staram się poruszać tylko tematykę rozrywki stąd te figurki pominę.

McFarlane Toys

NECA

NECA Producent NECA reprezentuje bardzo ciekawy stosunek cen swoich figurek do ich jakości. Charakteryzują się one na ogół nie tylko bardzo wiernym oddaniem postaci, ale też co dosyć istotne - rozbudowaną artykulacją oraz bogatym zestawem akcesoriów w zestawie.

Sam producent jest głównie skupiony na figurkach z filmowej klasyki, oraz najnowszych gier. Jedynie od czasu do czasu pokaże w swej ofercie coś odmiennego. Nie da się jednak zaprzeczyć że zakorzeniony jest w takich uniwersach jak Predator, Alien, Terminator, czy też klasyce Horrorów. Natomiast dosyć często prezentuje także wspaniale przygotowane figurki bohaterów z najnowszych gier, jak chociażby Kratos, Nathan Drake, czy postacie z gier Blizzarda.

Głównym segmentem produktów tego producenta są dwie linie figurek: te nazwijmy mniejsze 7" (okolice 18 cm), oraz figurki robione w skali 1:4 które pod względem takiego zestawu cech jak: wielkość, jakość, oraz cena definitywnie zasługują na uwagę.

Jeśli przykładowo szukasz figurki Predatora albo Obcego, lub też ktoś z bliskich dał Tobie znać że chciałby otrzymać na prezent figurkę z jakiejś nowej gry to właśnie warto zwrócić uwagę na ofertę NECA. W tej cenie często jest to najlepszy wybór.

Poza nimi NECA stara się cały czas jednak rozbudowywać swoje portfolio produktów, dodając rożnej maści nowe interesujące rzeczy.

NECA

Hasbro

Hasbro O Hasbro można by powiedzieć że to zasadniczo już światowy lider w kategorii zabawek. I owszem skupiony jest on na tym segmencie produktów dla nieco młodszego grona. Jednak poza pospolitymi zabawkami producent ten w swoim portfolio ma także i nas interesujące figurki kolekcjonerskie, będące na nieco wyższej półce jeśli chodzi o jakość.

Mowa tutaj głównie o takich dwóch kolekcjach jak: Star Wars Black Series 6" oraz Marvel Legends 6". Są to figurki ruchome które charakteryzują się definitywnie wyższą jakością niż inne produkty tego producenta. Pod względem wysokości mierzą na ogół 15 cm. Ich wyjściowe ceny to okolice 100-130 zł. Jednak niech was nie zmyli stosunek ceny do wysokości. Szczególnie gdy Hasbro również oferuje jednocześnie dużo większe figurki w dużo niższej cenie. Tamto to typowe zabawki. Black Series to figurki kolekcjonerskie i trzeba przyznać że jeśli chodzi o ruchome figurki z Gwiezdnych Wojen własnie w tej kategorii cenowej, to ta kolekcja wydaje się najciekawszym wyjściem. Dostajemy w niej bardzo solidny produkt ze sporym zakresem ruchu. Jeśli wielkość nie jest jedynym czynnikiem który się liczy to definitywnie warto się zapoznać z tą serią.

Jeżeli chodzi o Marvela to kolekcja Marvel Legends 15 cm także wydaje się jednym z ciekawszych wyborów w tym segmencie cenowym, jednak przed podjęciem decyzji warto także rzucić okiem na produkty producenta Diamond Select o którym niżej, a który to również ma bardzo interesujące figurki superbohaterów tego wydawnictwa. W mojej prywatnej opinii lepsze jakościowo, aczkolwiek to już może być kwestia gustu. Natomiast oscylują one w podobnych cenach.

DC Collectibles

DC Collectibles DC Collectibles jest to oficjalny oddział wydawnictwa DC Comics i zajmuje się on produkcją wszelkiej maści gadżetów z komiksów, filmów, gier oraz seriali spod tego właśnie szyldu. Stąd nietrudno się domyślić że jeśli chodzi o superbohaterów ze świata DC to właśnie u tego producenta odnajdziemy najszerszą ofertę figurek.

I co tu dużo mówić. U DC Collectibles znajdziemy praktycznie wszystko. Czy ma być to figurka Batmana, Supermana, Arrowa itd.. Czy ma być wzorowana na wizerunku z najnowszego filmu, filmu animowanego, dowolnego komiksu, serialu, czy też gry. Mają oni dosłownie wszystko. Także jeśli chodzi o rodzaje figurek to odnajdziemy tu zarówno figurki ruchome o wysokości około 18 cm, jak i też droższe statuetki.

Jeżeli chodzi o ich jakość i podejście do produkcji to ujmę to tak: to jest producent który robi produkty na własnych licencjach, stąd też stara się je robić jak najlepiej. Co więcej, wydaje się że z każdym kolejnym rokiem stara się stawiać dla siebie poprzeczkę coraz wyżej, wyciąga zawsze wnioski i nieustannie ulepsza wydawane przez siebie rzeczy.

Przedział tych figurek potrafi być naprawdę różny. Figurki ruchome zaczynają się tutaj na ogół od 120 zł i dochodzą do 220 zł. I są to definitywnie figurki warte zwrócenia uwagi. W ogóle jeśli szukamy jakiegoś superbohatera z DC Comics, to ten producent powinien być pierwszym miejscem do szukania. Przykładowo między innymi jeśli chodzi o figurkę Batmana to u DC odnajdziemy nie tylko najciekawsze pozycje pod względem cena do jakości, ale także najwięcej wariacji tego bohatera.

Jeżeli chodzi o statuetki to na ogół są to segmenty 450-550 zł i w nim odnajdziemy często figurki w okolicy 30 cm, podchodzące pod skalę 1/6. Które charakteryzują się po prostu przepięknym wykonaniem. Co więcej często producent w tym segmencie wydaje bardzo ciekawe stylizacje swoich bohaterów, jak chociażby bardzo popularna kolekcja Bombshells. Jednak jeżeli chodzi o statuetki to równie ciekawą opcją może być oferta producenta Kotobukiya (niżej).

Diamond Select

Diamond Select Co się tyczy natomiast ruchomych figurek superbohaterów z komiksów Marvel, to jak już nadmieniłem wcześniej, Diamond Select można by powiedzieć jest strzałem w dziesiątkę. Figurki w kolekcji Marvel Select to bardzo przystępna cena w której dostajemy naprawdę dobrą jakościowo figurkę. Charakteryzuje się ona na ogół wysokością w okolicach 18-20 cm, dobra artykulacją, bardzo ładnym pakowaniem, oraz co najważniejsze naprawdę znakomitym oddaniem pierwowzoru. Często także w zestawie do tych figurek odnajdziemy trochę dodatkowych elementów. A ich ceny niemal zawsze zamykają się w okolicach 130 zł.

Diamond Select

Dark Horse

Być może producent Dark Horse na tą chwilę nie posiada zbyt szerokiej oferty figurek, to jednak warto i jego wymienić na tej liście ze względu na dwie licencje które w tej chwili oferuje. A są to: Gra o Tron, oraz Wiedźmin gdzie Dark Horse posiada bardzo ładne kolekcje statuetek. Są one robione z plastiku w wysokości około 20 cm i na ogół mają cenę 100-130 zł. Jeżeli chodzi o materiał wykonania tych figurek to niestety nie jest to ta sama półka co chociażby u kolejnych producentów, natomiast niewątpliwie producent ten nadrabia ilością detali w swoich produktach oraz ich bardzo ładnym i wiernym malowaniem. Dzięki temu figurki te potrafią się naprawdę estetycznie prezentować na półce.

Bandai

Bandai Bandai to tak naprawdę producent / dystrybutor który ma ogromne portfolio produktów, choć często ze względów licencyjnych wiele z nich jest niedostępne poza krajem producenta. Natomiast tutaj chciałbym poruszyć tylko niejako jedną serię, a mianowicie figurki S.H. Figuarts które uważam że zasługują naprawdę na uwagę i warto się z nimi zapoznać.

Jest to kolekcja której figurki na ogół charakteryzują się może i niezbyt wielkimi rozmiarami - około 15 cm, co więcej są fakt dosyć drogie jak na swoją skalę - 250-300 zł, to jednak ich jakość i sposób wykonania naprawdę to nadrabiają. Figurki są robione z dosyć dobrego jakościowo plastiku, mają rozbudowaną artykulację dzięki czemu bez problemu możemy odtworzyć sobie różne ruchy, a co więcej przychodzą w zestawie z bardzo fajnymi akcesoriami gdzie często poza takimi rzeczami jak wymienna dłoń czy dodatkowe bronie znajdziemy także wymienne ekspresje samej twarzy bohatera. Dzięki temu możemy w łatwy sposób zmienić emocje na twarzy naszej figurki.

Bandai

Kotobukiya

Kotobukiya Można by powiedzieć że w tym momencie wkraczamy właśnie na nieco wyższy segment. Albowiem o ile wcześniejsze figurki można by określić także mianem zabawek (no może poza Dark Horse), to jednak producent Kotobukiya to definitywnie już figurki kolekcjonerskie bardziej do podziwiania :)

Producent ten wydaje zasadniczo tylko statuetki i posiada w swej ofercie takie kolekcje jak: ARTFX+ w której odnajdziemy figurki Marvel, Star Wars, DC Comics plus od czasu do czasu kilka dodatkowych licencji, wszystkie wykonywane w skali 1:10 i cenie wahającej się od 200 do 300 zł. Druga bardzo ciekawa kolekcja tego producenta to figurki Bishoujo, czyli kobiece postacie robione na styl anime. Odnajdziemy w niej zarówno bohaterów Marvel, DC Comics, jak i również z gier czy też inne ikony popkultury. Oraz sporadycznie producent wyda także coś o większych rozmiarach, jak chociażby statuetki Star Wars w skali 1:7 czy też bardzo popularną serię Marvel Fine Art Statue wykonywaną w skali 1:6 i charakteryzującą się ogromną jakością, zarówno użytych materiałów jak i oddania postaci.

Jeśli mamy mówić o figurkach nieruchomych to wydaje mi się że w temacie Star Wars, Marvel, oraz DC Comics ten producent prezentuje najciekawsze rozwiązania z bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Figurki są robione z wysokiej jakości materiałów, zawsze dokładnie malowane oraz bardzo bogatą ilością detali. I co za tym idzie rewelacyjne prezentują się na półce.

Kotobukiya

Square Enix

Square Enix Square Enix to producent o którym pragnę wspomnieć tylko przy okazji, jako że też nie ukrywam że w sklepie już aktualnie jego oferta nie jest zbyt bogata. Producent ten wydaje natomiast bardzo ciekawą kolekcję figurek Play Arts Kai w której można odnaleźć naprawdę sporo interesujących bohaterów, których często nie znajdziemy nigdzie indziej.

Są to figurki robione na ogół w okolicach skali 1:6 (30 cm), reprezentują naprawdę niezłą jakość, ich artykulacja jest niesamowita, zawsze też mają sporo dodatków w pudełku, natomiast niestety charakteryzują się również bardzo, ale to bardzo wysoką ceną która w ciągu ostatnich dwóch lat urosła do nieco niezdrowych pułapów gdzie często za plastikową figurkę trzeba wydać niemal 500+ zł - aczkolwiek jeśli mamy akurat dzieci to rząd je nam zasponsoruje :)

Niemniej jednak to właśnie przy tym producencie cena wydaje się najbardziej oderwana od realiów i definitywnie przegrywa on w kategorii cena do jakości. Owszem w kolekcji Play Arts Kai często odnajdziemy rewelacyjnie wykonane figurki bohaterów których trudno szukać u innych producentów - chociażby wspaniała kolekcja figurek Final Fantasy, czy figurka Harley Quinn, to jednak nie trudno też nie odnieść wrażenie że gdyby produkty Square Enix zamykały się w kwocie 300 zł to byłby to definitywnie wybór numer jeden. W aktualnej sytuacji dokładając naprawdę niewiele więcej możemy odnaleźć nieco lepsze figurki u kolejnych producentów.

Square Enix

Mezco Toys

Mezco Toys Mezco Toys to bym powiedział że producent który jeszcze cały czas buduje swoją pozycję. Natomiast warto i na niego już teraz zwrócić uwagę gdyż ma w swoim portfolio kilka naprawdę ciekawie zapowiadających się figurek jak chociażby kolekcja The One:12 Collective w której odnajdziemy między innymi najpopularniejszych komiksowych bohaterów.

Figurki te są wykonywane w skali 1:12 (wysokość około 17 cm) i nie trudno odnieść wrażenia że mają być nieco alternatywnym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem dla oferty producenta Hot Toys o którym poniżej. Widać od razu że Mezco stawia na jak najwierniejsze odtworzenie postaci tyle że w mniejszej skali. Każda figurka w tej kolekcji jest odziana w uszyty strój z jakiejś konkretnej tkaniny. I w zestawie do każdej także dodawane jest sporo akcesoriów, a w tym często także wymienne głowy z różnymi ekspresjami twarzy. Natomiast same twarze są robione naprawdę realistycznie. Cenowo figurki na ogół oscylują w okolicach 400 zł.

Drugą bardzo interesującą kolekcją producenta są figurki ruchome Mortal Kombat. Mierzą około 15 cm wysokości, posiadają bogatą ilość detali, a co najważniejsze ich cena wydaje się nad wyraz rozsądna i zamyka się do 100 zł.

Mezco Toys

ThreeZero

ThreeZero Producent ThreeZero to tak naprawdę ruchome figurki w skali 1:6. Prezentują naprawdę rewelacyjną jakość z wiernie wykonaną głową bohatera i zamykają się w dosyć rozsądnej cenie do około 700 zł. Przez co są ciekawą alternatywą dla figurek Hot Toys o których dalej.

Niestety oferta producenta nie jest zbyt bogata i odnajdziemy tu głównie tylko takie licencje jak The Walking Dead, Gra o Tron, Breaking Bad, czy Żółwie Ninja.

ThreeZero

Gaming Heads

Gaming Heads Jak nie trudno się będzie domyślić Gaming Heads to producent który skupiony jest na bohaterach z gier komputerowych. Jego głównym segmentem produktów są wysokiej jakości statuetki wykonywane w skali 1:4, najczęściej robione tylko w nakładzie 1000 sztuk. W swoim portfolio producent między innymi ma takie licencje jak: Mass Effect, Tomb Raider, Bioshock, czy też tytuły Valve. Definitywnie jeśli jest się fanem gier jest to marka którą warto śledzić gdyż ich oferta cały czas rośnie o nowe tytuły.

Gaming Heads

Hot Toys

Hot Toys O producencie Hot Toys mówi się wprost że wyznacza tak naprawdę standardy na rynku. Zresztą nie bez powodu, gdyż w tym momencie jeśli chodzi o reprodukcję danego bohatera to Hot Toys reprezentuje najwyższą możliwą jakość dochodząc niemal do etapu gdzie trudno już w niektórych przypadkach odróżnić twarz figurki od twarzy aktora.

Skupiony jest on głównie na figurkach ruchomych wykonanych w skali 1:6. Od czasu do czasu producent także zaprezentuje nieco większą skalę 1:4. Są to głównie figurki filmowych bohaterów, aczkolwiek czasami także w portfolio producenta pojawią się postacie z gier.

Każdy produkt charakteryzuje się dopracowaną do perfekcji głową która jest wręcz lustrzanym odbiciem. Każda figurka także ma szyty na miarę strój, idealnie dopasowany do ciała figurki. A w pudełku najczęściej odnajdziemy trochę dodatkowych akcesoriów w tym często wymienne dłonie, głowy, czy też bronie którymi ta postać się posługuje.

Niestety wraz z ogromną jakością tych figurek idzie także ich bardzo wysoka cena. W tym momencie ceny tych figurek zaczynają się od 1000 zł, najczęściej zamykając się do 1500 zł dla skali 1:6. Jeśli natomiast poszukujemy ruchomej figurki i za cel stawiamy sobie jak najwyższą jakoś, to definitywnie poszukiwania powinno się rozpocząć i często zakończyć na marce Hot Toys. Tym bardziej że oferta producenta jest po prostu ogromna.

Sideshow Collectibles

Sideshow Collectibles

Sideshow Collectibles Sideshow Collectibles jest tym samym dla statuetek, czyli figurek nieruchomych, czym Hot Toys w swoim segmencie. Producent reprezentuje ogromną jakość swoich produktów i dba praktycznie o każdy szczegół. Każdy jego prototyp figurki jest ręcznie robiony, oraz ręcznie malowany przez prawdziwych artystów.

O ile u Sideshow odnajdziemy także figurki ruchome które również zasługują na uwagę i zresztą w cale nie odstępują aż tak pod względem jakości od wcześniej wymienionych Hot Toysów, a możemy wśród tej kolekcji znaleźć nie tylko filmowych bohaterów ale także figurki z gier jak chociażby Starcraft czy komiksowych superbohaterów i są to figurki odrobinę tańsze niż w przypadku HT.

To jednak nie da się ukryć że flagową serią producenta są Premium Format Figure, czyli statuetki wykonane w skali 1:4. W tej ofercie można znaleźć nie tylko bohaterów wzorowanych na najpopularniejszych filmach czy nieco starszych klasykach kina, ale także postacie z komiksów. Każda taka statuetka jest wydawana w limitowanym nakładzie, posiada swój własny numer seryjny i prezentuje oszałamiającą wręcz jakość stanowiąc bardziej dzieło sztuki niżeli "figurkę" . Niestety za tym idzie także bardzo ich wysoka cena która potrafi się wahać w przedziale 1500-2500 zł.

Natomiast poza tymi dwoma wymienionymi segmentami produktów to Sideshow posiada w swej ofercie znacznie więcej. Jest to zasadniczo producent do którego kierujemy swoje kroki jeśli chcemy coś naprawdę z najwyższej półki. Albowiem poza bardziej budżetowymi rozwiązaniami o których wspomniałem wcześniej, oj tak to były wersje budżetowe, to u tego producenta także możemy odnaleźć reprodukcje robione w skali 1:1. W tym między innymi statuę Dartha Vadera o wysokości niemal 2 m, lub samego Terminatora. Czy również własnie popiersia kultowych bohaterów wykonywane w rzeczywistych rozmiarach. Można by rzec że co tylko dusza zapragnie i na co portfel pozwoli :)

Sideshow

Oczywiście na zakończenie należy dodać że nie są to absolutnie wszyscy producenci figurek. Tak jak wspomniałem na początku, oferta tutaj jest ogromna i trudno byłoby wypisać pełną listę. Natomiast te wspomniane to definitywnie marki na które uważam że warto zwrócić swoją uwagę w pierwszej kolejności.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię