Uwaga Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK

Darmowa dostawa od 250 zł

Nowy Kapitan Ameryka - sylwetka Sama Wilsona


Sam Wilson jako Kapitan Ameryka

Jedna z ostatnich scen „Avengers: Endgame” przyniosła odpowiedź na pytanie, które zadawała sobie większość fanów MCU: jakie będą dalsze losy Kapitana Ameryki? Przewidywano, że przekaże on tarczę jednemu z dwóch bohaterów: Falconowi lub Zimowemu Żołnierzowi. W uniwersum komiksowym obydwie postaci przez pewien czas dzierżyły tarczę z adamantium. Jednak biorąc pod uwagę, że w filmowym świecie to Sam Wilson nie odstępował Kapitana na krok i Steve Rogers zawsze mógł na nim polegać, wybór Falcona na nowego Kapitana Amerykę jest sensowny. Poznajcie sylwetkę Sama Wilsona, nowego właściciela tarczy z charakterystyczną gwiazdą. 

Komiksowy pierwowzór 

Komiksowy Sam Wilson, tak samo jak filmowa wersja tej postaci, był kompanem Kapitana Ameryki. Jednak jego origin story różni się znacząco. Po raz pierwszy pojawił się w zeszytach już w 1969 roku, jest więc jednym z najstarszych superbohaterów. Podobnie jak Wilson z MCU, komiksowy Falcon był weteranem wojennym. 

Pod koniec lat 60. XX Gene Colan i Stan Lee uważnie obserwowali zachodzące zmiany społeczne i nastroje polityczne. Jak wspominał Colan w jednym z wywiadów z 2008 roku, Stan Lee zawsze chciał być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami, dlatego twórcy zdecydowali się powołać do życia Sama Wilsona: weterana z Wietnamu i pierwszego czarnoskórego superbohatera. 

Sam Wilson już jako chłopiec lubił obserwować ptaki, miał największą w Nowym Jorku hodowlę gołębi. Wcześnie stracił ojca i matkę, często padał ofiarą rasistowskich ataków. Rozgoryczony i pogrążony w żałobie Wilson porzuca pracę na rzecz lokalnej społeczności, schodzi na drogę przestępczą i dowodzi gangiem w Los Angeles. Przyjmuje pseudonim Snap Wilson.

Pewnego dnia samolot, w którym leci bohater, rozbija nad wyspą Exile. Tam Falcon oswaja sokoła o imieniu Redwing, który później będzie towarzyszył mu podczas różnych misji. Pada ofiarą Red Skulla, który wykorzystuje Tessarect, aby połączyć jego umysł z ptasim instynktem i umysłem sokoła Redwinga. 

Tworzy alternatywną rzeczywistość, w której Wilson zapomina o swojej gangsterskiej działalności i powraca do spokojnego życia działacza społecznego w Nowym Jorku. W późniejszych latach Wilson dołączy do Steve’a Rogersa, będzie musiał także zmierzyć się z Red Skullem po raz drugi. Villan spróbuje przywrócić rzeczywistość sprzed użycia Tessarectu, aby zdyskredytować Wilsona ujawnieniem jego gangsterskiej przeszłości. Plan Red Skulla spalił na panewce: został on pokonany przez Falcona i Steve’a Rogersa, Kapitana Amerykę. 

Filmowy Sam Wilson z MCU

Wydarzenia filmowego origin story są inne. Choć Wilson w MCU nie przeżywa na samym początku aż tylu upadków i zwycięstw co komiksowy pierwowzór, w jego życiu nie brakuje emocji. Kevin Feige i bracia Russo, którzy wyreżyserowali „Kapitana Amerykę: Zimowego Żołnierza”, przedstawiają Sama Wilsona jako postać współczesną. Siłą rzeczy jego życiorys również jest osadzony w wydarzeniach drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku. 

W tym uniwersum Falcon służył w siłach powietrznych wojska amerykańskiego, na misji w Afganistanie. Tam operował bronią EXO 7-Falcon – kostiumem, który posiada charakterystyczne, sterowane skrzydła. Takim samym sprzętem posługiwał się jego przyjaciel Riley, który zginął na wspólnym patrolu z Samem Wilsonem. Po tym wydarzeniu Wilson zawiesił karierę żołnierską i zdecydował się pomagać weteranom cierpiącym na symptomy stresu pourazowego, grupa ta nazywała się Veteran Affairs. Jedno ze spotkań grupy widzi przechodzący się Steve Rogers i to tam poznaje Falcona.

W „Zimowym Żołnierzu” możemy obserwować przemianę z pogrążonego w żałobie pracownika społecznego w walczącego superbohatera. Kiedy Steve Rogers wraz z Natashą Romanoff odkrywają, że złowieszcza organizacja HYDRA wciąż działa pod dowództwem Alexandre’a Pierce’a, przeprowadzają misję incognito, aby zdemaskować podwójnych agentów wewnątrz S.H.I.E.L.D. To wtedy Sam Wilson oferuje im schronienie w swoim domu i postanawia wykorzystać porzucony wcześniej sprzęt EXO 7-Falcon. W ten sposób Wilson w MCU zostaje stałym kompanem Kapitana Ameryki i towarzyszy mu na wszystkich misjach.

Przyszłość Sama Wilsona

Fani na całym świecie już wiedzą, że będą mogli oglądać dalsze przygody Falcona, który stworzy superbohaterski duet z Buckym Barnsem, Zimowym Żołnierzem. Falcon MCU po raz pierwszy przejął tarczę od Steve’a Rogersa i będzie kontynuował swoje misje już jako Kapitan Ameryka.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Nowy wpis

Produkty

Akcesoria w zestawie:Brak Materiał:PVC Wysokość:23 cm Zakres ruchu:Statyczna (brak punktów ruchu)
199,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Akcesoria w zestawie:Posiada Materiał:Plastik Wysokość:16 cm Zakres ruchu:W pełni ruchoma
399,00 PLN 312,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
(2)
Akcesoria w zestawie:Brak Materiał:Żywica Wysokość:30 cm Zakres ruchu:Statyczna (brak punktów ruchu)
572,00 PLN
Wysyłka w 7-10 dni
Wysokość:10 cm
60,00 PLN
Niedostępny
(3)
Wysokość:9 cm Zakres ruchu:Statyczna (brak punktów ruchu)
60,00 PLN
Niedostępny
Kolor:Niebieski Materiał:100% Bawełna Typ:Damski
49,99 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Akcesoria w zestawie:Brak Materiał:Vinyl Wysokość:9 cm Zakres ruchu:Statyczna (brak punktów ruchu)
60,00 PLN
Niedostępny
Diorama Marvel POP! Movie Moments - Captain America & Red Skull
Rabat
10%
Akcesoria w zestawie:Brak Wysokość:9 cm Zakres ruchu:Statyczna (brak punktów ruchu)
139,00 PLN 124,90 PLN
Niedostępny
Rabat
21%
Materiał:PVC i włókno kokosowe Wymiary:40 x 60 cm
95,00 PLN 75,00 PLN
Niedostępny
Wysokość:9 cm Zakres ruchu:Statyczna (brak punktów ruchu)
58,00 PLN
Niedostępny
Pojemność:460 ml Materiał:Ceramika Informacje dodatkowe:Nadaje się do zmywarek
44,90 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Materiał:Ceramika Pojemność:500 ml
53,90 PLN
Niedostępny
Koszulka Captain America T-Shirt Silver Shield
Rabat
31%
(3)
Kolor:Czarny Materiał:100% Bawełna Typ:Unisex
75,00 PLN 51,99 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h