9/9

Kim jest Black Adam?

24/10/2022
Marek Pokorski
Black Adam

Dwayne Johnson wkracza do uniwersum DC. Aktor znany m.in. z Szybkich i wściekłych wcieli się w rolę Black Adama w kolejnej produkcji na bazie komiksów. Kim jest komiksowy Czarny Adam? Czy to bohater czy antybohater? Czego można się spodziewać na ekranie? Dowiedz się więcej.

Black Adam – kim jest w komiksach DC?

Black Adam czy Czarny Adam to jedna z ciekawszych postaci z uniwersum DC, która na kartach komiksów zadebiutowała już w latach 40. XX wieku. Mówiąc dokładniej, pojawił się w wydaniu „The Marvel Family” #1/1945 (nie mylić z „WŁAŚCIWYM” Marvelem!). Została tu przedstawiona cała historia jego życia oraz śmierci. Mimo to, postać wielokrotnie powracała w komiksach – i to zarówno jako czarny charakter, jak i w roli antybohatera. Jego historia jest ściśle powiązana z tą o Shazamie/ Billym Batsonie – postaci często spotykają się ze sobą w DC. Najczęściej jako przeciwnicy, ale nie tylko.

Jaka jest historia Black Adama?

Opowieść o Black Adamie ma swój początek w starożytnym Egipcie. To tam czytelnicy poznają Teth-Adama – szlachetnego księcia, który pewnego dnia otrzymuje od czarodzieja Shazama potężną moc. Czyli spotkyka go to, co tysiące lat później Billy’ego Batesona. Jednak jego historia potoczyła się nieco inaczej. Jak dokładnie? Wiele zależy od tego, na które komiksowe origin story antybohatera się spojrzy. 

We wspomnianym już komiksie „The Marvel Family” postać od razu ulega zepsuciu w wyniku otrzymanej władzy oraz mocy. Zabija rządzącego wówczas faraona, przejmując jego tron. Czarodziej Shazam, nie będąc w stanie odebrać mu jego potęgi, przenosi go na drugi koniec wszechświata i zmienia jego imię na „Czarny Adam”.

Ta historia została opowiedziana na nowo w zeszycie „The Power of Shazam!” z 1994 roku. W tej wersji Adam – po otrzymaniu mocy od Shazama – przez wieki jest największym bohaterem Egiptu i jego wiernym obrońcą. Po setkach lat pada ofiarą oszustwa Blaze – podstępnej córki Shazama. Pod jej wpływem bohater zabija faraona, za co czarodziej odbiera mu moc, przekazując ją do magicznego Amuletu Chciwości. 

W obu wersjach opowieści Black Adam powraca do nowoczesnego świata i pragnie sprawiedliwości. Jednak tej, którą wymierzy samodzielnie.

Black Adam we współczesnym świecie – jak potoczą się jego losy?

Komiksowy Black Adam, po odrodzeniu we współczesnym świecie, jest żądny zemsty. W jego umyśle walczą ze sobą dwie osobowości. Z jednej strony – „prawdziwy” Adam, w którym wciąż tli się dobro. Z drugiej – Theo Adam, czyli człowiek, w którego ciele się odrodził. Ta postać, aby posiąść wspomniany już Amulet Chciwości, dokonuje podwójnego morderstwa. Zabija rodziców Billy’ego Batesona podczas wykopalisk archeologicznych.

Pod kontrolą Theo Black Adam rozpoczyna walkę z Billym Batesonem – udaje mu się nawet chwilowo odebrać chłopcu moce Shazama. Jednak ostatecznie to ten drugi jest górą, a Adam zostaje bez mocy i z wymazaną pamięcią.

Później Czarny Adam powraca, wchodząc w konflikt ze Towarzystwem Sprawiedliwości. Organizacja, której przewodzi Dr Fate, to grupa superbohaterów broniących świata przed złem. Black Adam początkowo walczy z nimi, by później dołączyć do grupy. Jednak przygoda bohatera po stronie dobra nie trwała długo. Chociaż nigdy nie stał się do końca wrogiem Towarzystwa Sprawiedliwości, odszedł od grupy, by ponownie przyłączyć się do „złych”.

W późniejszych odsłonach był m.in. członkiem Towarzystwa Niesprawiedliwości, Tajnego Stowarzyszenia Superzłoczyńców i własnej grupy antybohaterów. Pojawił się też w kilku numerach Batmana i… zapewne powróci.

Film Black Adam – czego można się spodziewać?

Początkowo Black Adam miał się pojawić jako czarny charakter filmu Shazam z 2019 roku. Rolę już wtedy zaproponowano Dwayne’owi Johnsonowi. Jednak ostatecznie scenarzyści zrezygnowali z przedstawiania w tej produkcji walki między bohaterami. W zamian postanowiono przygotować osobny film w ramach DC Extended Universe. I tak właśnie doszło do wyprodukowania Black Adam.

Jego fabuła będzie mocno nawiązywać do opisanych powyżej komiksów. Jednak, jak to w przypadku innych filmowych odsłon historii superbohaterów, adaptacja filmowa może przybrać inny obrót.

O czym jest Black Adam?

W filmowej odsłonie widzowie poznają Black Adama, kiedy ten po 5 tysiącach lat powraca na Ziemię z chęcią zemsty. Jak pokazuje trailer, ważną rolę w historii odegra tragiczna przeszłość bohatera – a zwłaszcza śmierć jego syna. Czarny Adam jest przedstawiony jako postać pełna gniewu, która zaczyna siać zamęt na świecie, wykorzystując swoją ogromną moc.

W filmie antybohater początkowo mierzy się ze wspomnianym już Towarzystwem Sprawiedliwości. Po drugiej stronie stoją Dr Fate (grany przez Pierce’a Brosnana), Atom Smasher (Noah Centineo) Cyclone (w tej roli Quintessa Swindell) oraz Hawkman (grany przez Cartera Halla). Jednak szybko okazuje się, że prawdziwe zagrożenie czyha w innym miejscu. 

Jest nim Sabbac – opętany przez demona lider kryminalnej organizacji Intergang. I to z nim Black Adam, do spółki z Towarzystwem Sprawiedliwości, musi stoczyć walkę o losy Ziemi. 

Po zwiastunie można się spodziewać, że – podobnie jak w komiksach – Black Adam „nawróci się” na stronę dobra, a historia może by kontynuowana w kolejnych filmach DCU.

Czy w Black Adamie pojawi się Superman?

Ponieważ projekt filmu o Black Adamie był rozwijany przez długi czas (premiera miała się odbyć rok temu), powstało wiele spekulacji na jej temat. Dotyczyły one przede wszystkim tego, czy na ekranie pojawi się Superman. Jest to raczej mało prawdopodobne, chociaż odgrywający go w DCU Henry Cavill, na pytania związane z tym tematem odpowiada raczej zagadkowo.

Czego więc można się spodziewać po Black Adamie? Czy widzów czeka kawałek dobrego kina – raczej w rozrywkowym tonie – czy rozczarowanie? Miejmy nadzieję, że film dostarczy ciekawej historii i nie dołączy do niechlubnej listy produkcji, które zawiodły na całej linii.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię
Polecane produkty
Figurka Black Adam POP! - Black Adam (Flying)
Rabat 4%
33,50 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

32,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
93,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wysokość9 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka Black Adam S.H. Figuarts - Black Adam
Rabat 23%
534,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

410,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość16 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
223,90 PLN
Niedostępny
Wysokość30 cm Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu) MateriałPVC
Figurka DC Multiverse (Endless Winter) - Black Adam (BAF The Frost King)
Rabat 56%
90,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

40,00 PLN
Niedostępny
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Figurka DC Comics Page Punchers - Black Adam (Endless Winter)
Rabat 32%
29,50 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

20,00 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość8 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuCzęściowo ruchoma
1830,90 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość38 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
574,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
2619,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość33 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
2185,00 PLN
Przedsprzedaż
Wysokość33 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Podkładka materiałowa pod mysz DC Comics - Black Adam
Rabat 10%
Promocja
44,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

40,41 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
Wymiary23,5 x 19,5 cm, 3 mm grubości
Figurka Black Adam POP! Deluxe - Black Adam on Throne
Rabat 13%
103,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

89,90 PLN
Wysyłka w 7-20 dni
Wysokość10 cm Akcesoria w zestawieBrak Zakres ruchuStatyczna (brak punktów ruchu)
Figurka DC Black Adam Page Punchers - Black Adam
Rabat 32%
116,90 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

80,00 PLN
Dostępny, wysyłka w 24h
Wysokość18 cm Akcesoria w zestawiePosiada Zakres ruchuW pełni ruchoma
Komiks Liga Sprawiedliwości - Tom 5. Wieczni bohaterowie
Rabat 31%
75,00 PLN
(*)
Najniższa cena na 30 dni przed promocją/obniżką.

51,90 PLN
Pozostała tylko 1 szt.
AutorScenariusz: Geoff Johns; Ilustracjie: Ivan Reis, Dough Mahnke Rok wydania2017 OprawaTwarda