9/9

Figurki Dragon Ball - Przegląd najciekawszych serii i producentów

25/09/2018
Marek Pokorski
Figurki Dragon Ball ciągle żywe

W tym wpisie chciałem się przyjrzeć i jednocześnie przedstawić nieco bliżej figurki Dragon Ball jakie można odnaleźć na rynku, jak i w naszym sklepie. 

Marka Dragon Ball to prawdziwy fenom który nie słabnie pomimo już swojego dosyć sędziwego wieku, albowiem sama manga jak i anime na jej podstawie pojawiły się jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. A do dziś posiada wiernych fanów jak i z każdym dniem zdobywa nowych. Czy to za sprawą kolejnych serii anime, gier video, czy też filmów pełnometrażowych. Nic więc też dziwnego że na rynku pojawia się sporo gadżetów z logiem Dragon Ball, jak i również niesamowite kolekcje figurek kolekcjonerskich. Albowiem to co, między innymi, wspaniałego w tytule DB to fakt że możemy tam odnaleźć masę naprawdę zróżnicowanych i ciekawych postaci. A to jest idealny zapalnik do tworzenia kolekcji. Tak więc, czy jesteś wielkim fanem tytułu, czy też może zagubionym rodzicem który szuka figurki Dragon Ball na prezent dla swojego dziecka, zapraszam do tego krótkiego tekstu w którym postaram się wymienić co ciekawsze serie figurkowe, jak i najpopularniejsze postacie z tego anime.

Seria figurek S.H. Figuarts

Chyba śmiało można stwierdzić że jedną z najciekawszych i tym samym najpopularniejszych serii figurek Dragonball to S.H. Figuarts od producenta Bandai. Serii która cały czas jest rozwijana i w której to możemy odnaleźć niemalże wszystkich popularnych bohaterów, standardowo od Son Goku (i to niemal w każdej możliwej wersji), aż po smoka Shenrona. Czemu ta kolekcja budzi takie emocje i tak bardzo jest rozchwytywana ? Bez wątpienia na popularność tych figurek może mieć wpływ ich naprawdę wysoka jakość.
Figurki S.H. Figuarts są zawsze w pełni ruchome, gdzie postać i jego pozycję możemy dostosować wedle preferencji i wręcz odtwarzać słynne sceny z anime. Baa, na YouTubie możemy odnaleźć masę filmików poklatkowych gdzie do stworzenia animacji wykorzystano właśnie te figurki. To tylko pokazuje jak doskonała jest tutaj artykulacja. Co więcej, niemal przy każdej figurce w zestawie odnajdziemy sporo wymiennych elementów. O ile wymienne dłonie to można powiedzieć że standard, to jednak producent przy tej serii idzie o krok dalej i bardzo fajnym dodatkiem są wymienne elementy twarzy bohatera, dzięki czemu możemy nadać mu specyficznych emocji. Również na wzór anime. I tak przykładowo możemy mieć Son Goku uśmiechniętego, skupionego, czy też gotowego do walki.

Co więcej zawsze użyte materiały do produkcji figurek są wysokiej jakości. Już sama styczność z plastikiem pokazuje różnice między tą serią, a innymi. Niestety to niesie za sobą również nieco wyższą cenę i stawia te figurki na nieco wyższym pułapie. Można uśrednić że figurki S.H. Figuarts oscylują w granicach 200-300 zł. A same figurki są najczęściej w rozmiarach około 15 cm wysokości. 


Figurki producenta Banpresto

Banpresto to akurat nie konkretna seria figurek, a po prostu producent który wydaje bardzo wiele ciekawych serii, niemalże na bazie każdego tytułu Dragon Ball. Figurki te w przeciwieństwie do wcześniej opisanych są statyczne, co oznacza że nie mają żadnych punktów artykulacji, a jedynie najczęściej dostarczane są z podstawką i możliwe do postawienia sobie na półce. Nie mają one najczęściej w zestawach żadnych dodatkowych akcesoriów, czy też wymiennych elementów. Za to przyznaję że są naprawdę ciekawie i wiernie odwzorowane, a co za tym idzie właśnie bardzo ładnie prezentują się na półce.
Czasami figurki te wymagają złączenia z kilku elementów (3-4), czasami są w całości. Niemniej jednak odbywa się to bez żadnego klejenia czy też majsterkowania. Po prostu prostą metodą plug and display. Wtyka się jedną część w drugą i gotowe. Nic nie odpada i najczęściej również nic nie widać. Przykładowo na powyższym obrazku figurki Son Goku, jego głowa była oddzielnie. Po złączeniu tworzy jednolitą całość.

Również jak może zauważycie powyżej jakość plastiku jest naprawdę solidna. Jest dosyć twardy i masywny jednocześnie. A i malowanie nie budzi wątpliwości. Powyższe zdjęcie jest nasze własne, bez żadnych obróbek i przedstawia właśnie figurkę taką jaka jest ona w rzeczywistości.

U producenta Banpresto również możemy odnaleźć masę różnych postaci. Natomiast różnica która jeszcze występuje pomiędzy tym segmentem a wcześniejszym, to z uwagi na fakt że teraz mówimy o producencie a nie konkretnej serii figurek, przy Banpresto, również i w naszym sklepie, odnajdziemy figurki w różnych skalach. Te mniejsze zazwyczaj mają w okolicach 20 cm wysokości (i są to te popularniejsze). I potwierdza się tutaj powiedzenie że małe jest piękne.Ta skala również najczęściej oscyluje w granicach 100-150 zł. I samemu przyznam że chyba jest to najlepsza pozycja w kategoriach cena do jakości. Gdyż w naprawdę przystępnej cenie możemy dostać bardzo ciekawą figurkę. Jeżeli jednak chcemy czegoś większych rozmiarów to producent ten ma również bardzo ciekawą serię figurek w nieco większej skali - okolice 30 cm. Te figurki jednak wraz z rozmiarem, wzrastają również pod względem ceny i oscylują w przedziale 300-350 zł.Tak, ta figurka powyżej ma specyficzne malowanie na styl mangi.

Jedynie należy pamiętać że właśnie jeśli poszukujesz figurek ruchomych to trzeba szukać czegoś innego, gdyż u producenta Banpresto ich najzwyczajniej nie odnajdziemy. Ale tu z pomocą ponownie przychodzi producent Bandai i warto się zapoznać z poniższą kolekcją.


Figurki Bandai Dragonball Super

Wracamy na chwilę do producenta Bandai, tego samego który stoi za serią Figuarts, albowiem całkiem niedawno wypuścił on naprawdę interesującą serię figurek, która można powiedzieć że jest nieco bardziej budżetowa. Jeśli nie chcesz wydawać właśnie kilkaset złoty na figurkę, to naprawdę zachęcam do zapoznania się z tymi pozycjami gdyż w bardzo przystępnej cenie (100-120 zł), dostaniemy coś naprawdę fajnego. Także idealnego właśnie do zabawy, jeśli jako rodzic poszukujesz bardziej zabawki dla swojego młodego fanatyka anime Dragon Ball :)Figurki te również są w pełni ruchome, gdzie naprawdę mamy sporo punktów artykulacji i możemy tworzyć najprzeróżniejsze pozy. Jedynie ich wyposażenie jest znacznie uboższe, gdyż praktycznie nie dostajemy żadnych wymiennych elementów ani akcesoriów. Od czasu do czasu dostaniemy parę wymiennych dłoni, ale to tak naprawdę wszystko. Za to niewątpliwie ogromnym plusem jest dodatkowy element figurki do zbudowania, dzięki czemu po zebraniu na przykład 6 figurek z serii, jesteśmy w stanie złożyć dodatkową figurkę np. smoka.


Figurki / Modele do złożenia Figure-rise

Kolejną pozycją którą chciałbym omówić to produkty z serii Figure-rise, również od producenta Bandai. Są to natomiast bardziej modele do samodzielnego złożenia. Aczkolwiek również nie takie typowe modele jak większość z nas może rozumieć. Owszem, "figurka" jest dostarczana w częściach które trzeba wpierw porozdzielać, jednak do jej złożenia nie potrzeba żadnego klejenia ani też malowania. Co więcej, po złożeniu ma konstrukcję ruchomą, dzięki czemu finalnie tak naprawdę dostajemy figurkę, a i też po rozpakowaniu mamy nieco frajdy przy jej konstruowaniu.

Figurki Figure rise to właśnie bardzo ciekawa alternatywa. Owszem, wymagają nieco pracy, aczkolwiek wszystko odbywa się poprzez łączenie po prostu ze sobą styków wedle prostej obrazkowej instrukcji, gdzie wszystkie elementy - części ciała, strojów, jak i twarze bohaterów są już pomalowane. A ostatecznie dostajemy bardzo ładną figurkę o wymiarach około 15 cm wysokości.
Ich ceny najczęściej oscylują w przedziałach 120-170 zł.


Figurki Funko POP! Dragon Ball

Na koniec pozostawiłem, już bardziej w ramach dodatkowej wzmianki, dwa rodzaje figurek. Pierwsza z nich to figurki Funko POP! , czyli ogromnie popularna seria (w której zresztą możemy znaleźć masę różnych postaci ze świata popkultury, nie tylko Dragon Ball) figurek vinylowych ze swoimi charakterystycznymi głowami. O ile seria ta ma na całym świecie masę fanów, to niemniej jednak od razu wspomnę że jeśli jesteś osobą która dostała zapotrzebowanie na prezent i tam widnieje pozycja "figurka dragon ball", to doradzałbym szukać czegoś innego niż tzw. POPa. Albowiem z pewnością nie to osoba zlecająca miała na myśli :) Figurki Funko są dosyć specyficzne. Są to figurki statyczne które najczęściej charakteryzują się wymiarami rzędu 9 cm wysokości. Pakowane są w bardzo estetyczne pudełeczko z okienkiem, a ich standardowa cena to 55 zł.Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tematyką Dragon Ball, a chcesz po prostu komuś sprezentować figurkę z tej tematyki, to szczerze polecamy którąś z pozycji wcześniejszych. Figurki POP! cieszą się ogromną popularnością, ale najczęściej są wybierane przez osoby które już je dosyć mocno kolekcjonują.


Tajemnicze mini figurki

Innymi rodzajami figurek Dragon Ball o których chciałem wspomnieć już na sam koniec, to tak zwane tajemnicze mini figureczki. Są to najczęściej małych rozmiarów, 5-7 cm wysokości, figurki które są pakowane w całkowicie zamknięte pudełko (saszetkę lub kartonik), gdzie tak naprawdę nie wiemy co jest w środku. Jedynie mamy określoną pulę bohaterów których możemy trafić.


Takie serie figurek pojawiają się od czasu do czasu i są dosyć ciekawym drobnym uzupełnieniem dla kolekcji. Najczęściej również charakteryzują się one dosyć niską ceną rzędu do 50 zł.


Przegląd bohaterów

Na sam koniec chciałem jeszcze napisać ze dwa zdania odnośnie samych bohaterów z Dragon Balla, bardziej w stronę właśnie osób które zostały postawione przed faktem zakupu prezentu jakim jest "figurka Dragon Ball", a nikt nie doprecyzował o jaką postać chodzi i weź tu człowieku bądź teraz mądry jeśli samego Son Goku mamy w kilku różnych wersjach :) Stąd mam nadzieję że krótki przewodnik pomoże.

Jak już zapewne drogi czytelniku mogłeś zauważyć w tekście co rusz przewija się postać Son Goku (czasami po prostu Goku). Jest to można powiedzieć taka główna postać w całej serii DB i to jego wybór zawsze będzie najbezpieczniejszy. Bo to właśnie z nim głównie ta seria jest utożsamiana. Ale zaraz! Czemu czasami ma on czarne włosy, a innym razem żółte ? A czasami nawet i niebieskie. Tym aż tak nie musisz się przejmować. Jest to dalej ta sama postać, jednak po prostu w innej swojej formie. Son Goku mógł przybierać różne formy, np. Super Saiyan (wtedy właśnie miał żółte). Ale postać nadal jest ta sama.

Wraz z Goku, po nazwijmy to dobrej stronie, mamy jeszcze kilku bohaterów których warto tu wymienić i którzy również są dosyć popularni. Między innymi są to Trunks, Vegeta, Beerus, Son Gohan. Z tymi na pewno nie wypadniesz źle. Jeżeli chodzi natomiast o czarne charaktery, przeciwników Goku, to takim głównym który zawsze będzie się przewijał jest Frieza. Podobnie jak Goku może on występować w wielu formach. Wybierając Goku oraz Frieze będziesz miał zawsze dobraną parę :) Innym z popularnych przeciwników może być również Perfect Cell, inaczej znany również jako Komórczak. Aczkolwiek o dziwo tego drugiego pojawia się bardzo mało figurek :(


I to tyle jeśli chodzi o figurki Dragon Ball. Mam nadzieję że ten tekst choć trochę pomoże Tobie wybrać tą najciekawszą dla siebie lub bliskiej osoby. Jedyne co na koniec pragnę dopisać to taka trochę przestroga, gdyż niestety figurki DB są jednymi z najbardziej narażonych na podróbki. 

Sami w sklepie współpracujemy tylko z oficjalnymi dystrybutorami i każda ze sprzedawanych przez nas figurek jest jasno oznaczona kto jest jej producentem, a często ma jeszcze dodatkowo znak holograficzny Toei Animation. W tym miejscu krótka dygresja gdzie po prostu chcemy przestrzec przed kupowaniem figurek z niewiadomego źródła, gdyż rynek po prostu jest zalany podróbkami. Niestety bardzo dużo można ich odnaleźć na serwisie Allegro, gdzie znajduje się wielu pośredników którzy po prostu sprowadzają figurki z chińskich fabryk. Nie chcę tu wychodzić na zachwalacza swojego własnego sklepu, ale naprawdę poza samą kwestią oryginalności, szczerze piszę że różnice w jakości figurek między oryginałem a podróbką widać od razu po dotknięciu. Stąd po prostu zalecamy uważać

Najlepiej zawsze sprawdzaj kto jest producentem figurki. Wiadomo że wszystkie one będą miały dopisek Made in China, więc nie o to akurat chodzi. Ale po prostu figurka powinna zawsze mieć konkretną nazwę producenta. Inaczej jest to tzw. no name. Jeśli dany sprzedawca nie podaje z góry kto wyprodukował figurkę, to istnieje duże prawdopodobieństwo że jest to po prostu podróbka z chińskich fabryk. Możesz również zawsze dla upewnienia się dopytać skąd sprowadzane są figurki, jeśli w odpowiedzi usłyszysz że po prostu z Chin, to zalecamy unikać. Jeśli natomiast usłyszysz nazwę jakiegoś dystrybutora to bardzo duży plus i możesz wtedy np. też sprawdzić czy taki dystrybutor jest oficjalnym partnerem producenta. Są oni zawsze wymienieni na stronach producentów. 


Gdybyś miał jakieś pytania, albo potrzebował porady przy wyborze figurki Dragon Ball to zawsze bardzo zapraszamy do kontaktu.


Kamehame-Ha :)

Komentarze

Postów nie znaleziono

Wystaw opinię