
Chcesz zacząć czytać mangi? To świetny pomysł! Bez względu na to, czy fascynuje Cię po prostu japońska popkultura, czy np. chcesz poznać dalsze losy ulubionych bohaterów anime, możesz być pewien: szybko wciągniesz się w ten niezwykły świat. Jednak najgorzej jest zacząć. Po którą mangę sięgnąć w pierwszej kolejności? Jak je czytać? Podpowiadamy i wyjaśniamy.
Manga, czyli co?
Na początek krótkie wyjaśnienie, ponieważ manga dość często w stereotypowym ujęciu jest mylona z anime.
Anime to inaczej animacje, natomiast manga, mówiąc najprościej, to japoński komiks. Są do siebie podobne pod tym względem, że… są przygotowywane w podobnym stylu graficznym. Charakterystycznej japońskiej „kreski” nie da się z niczym pomylić. Jednak już sama forma ich prezentacji jest inna.
Czym manga różni się od „zachodnich” komiksów?
Czy manga i komiksy, np. świetnie znane produkcje Marvela i DC, są do siebie podobne? I tak, i nie. Mangę poznasz nie tylko po specyficznym stylu ilustracji. Ważne jest też to, że większość wydań jest… czarno białych. Dlaczego? Najczęściej z powodu znacznie niższych kosztów druku w wersji „black and white”. To ważne, ponieważ w Japonii mangę czyta się w bardzo dużych ilościach.
Warto też wspomnieć, że manga i anime nie są historiami wyłącznie dla dzieci czy nastolatków. Mnogość gatunków sprawia, że coś dla siebie znajdą zarówno fani lekkich historii i problemów miłosnych rodem z liceum, jak i poszukujący historii znacznie cięższego kalibru. Czasami bardzo mrocznych i wkraczających w bardzo głębokie tematy, skłaniające do poważnej refleksji.
Dlatego jeżeli szukasz alternatywy dla komiksów zachodnich i chcesz zanurzyć się w zupełnie inny kontekst kulturowy – zdecydowanie warto.
Jakie tytuły mangi będą najlepsze na początek?
Na powyższe pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co lubisz. Dlatego nasza rada na początek brzmi tak: zajrzyj do naszego katalogu mangi i… przyjrzyj się opisom poszczególnych tytułów. Wybierz ten, który do Ciebie przemawia i zacznij przygodę na swoich warunkach. Bardzo szybko ocenisz, czy taki typ publikacji Ci się podoba, czy nie.
Jeżeli potrzebujesz konkretniejszych wskazówek odnośnie do tytułów, oto krótki przegląd.
Starszy pan i kot
Propozycja „na rozgrzewkę”. Urocza, ciepła historia relacji tytułowych starszego pana i kota, Fukumaru. Starszy pan i jego kot historia dla miłośników tych czworonogów, którzy poszukują pozytywnej opowieści. Takiej, która wywoła szeroki uśmiech na ustach i trochę wzruszy. O samotności i miłości. Wyszły też tom 2 i tom 3! Dla starszych i młodszych.
Great Teacher Onizuka
Mangowa „klasyka gatunku”, w komediowym stylu. Bohaterem tego komiksu jest Eikichi Onizuka – członek gangu motocyklowego i kierowca ciężarówki, który marzy, aby zostać nauczycielem. W wyniku różnych zbiegów okoliczności, udaje mu się to.
I chociaż historia wydaje się lekka i przyjemna, porusza też wiele trudnych tematów. Nie dziwi więc, że doczekała się kilku adaptacji – zarówno w formie anime, jak i dramy.
Kentarou Miura – Berserk
To ciekawa propozycja dla fanów historii w klimatach dark fantasy. Jej główny bohater, Guts, czyli Czarny Szermierz, mierzy się z demonami oraz ludźmi. To historia bez happy endu. Mroczna, okrutna (książkowa Gra o tron to przy tym bajeczka dla dzieci…) i gorzka. Ale jaka wciągająca!
Kohta Hirano – Hellsing
Słowo „Hellsing” kojarzy Ci się z historiami o wampirach? Bingo! W tej historii tajna organizacja pod tą nazwą, oficjalnie Zakon Rycerski Kościoła Anglikańskiego, broni Wyspy Brytyjskie przed siłami nieczystymi. I katolikami. Prześmiewcze. Prowokacyjne. Krwawe. Z mnóstwem akcji i nawiązań historycznych. Zdecydowanie warto! Powstało 10 tomów i ten cykl jest już zakończony.
Ghost in the Shell
To klasyka w świecie anime, ale zaczęło się właśnie od mangi, ukazującej się na przełomie lat 90-tych. Doskonała propozycja dla miłośników science-fiction. Mocnego, pełnego akcji, ale również pełnego głębokiej refleksji filozoficznej. Co tworzy człowieka? Czym jest tak naprawdę świadomość? Cyberpunkowy klimat to jest to!
A jeżeli jesteś fanem takich historii, sprawdź kolejną klasyczną propozycję, czyli Akirę. Akcja mangi rozgrywa się w 2030 roku. Czy wizja przyszłości się spełni?
Jak widzisz, manga potrafi być bardzo zróżnicowana. Poza tymi dość klasycznymi historiami, znajdziesz też lżejsze fabuły. Sprawdź koniecznie i przekonaj się, czy to propozycja dla Ciebie!